Krievu izpildītājiem un māksliniekiem nevajadzētu likt maksāt cenu par karu Ukrainā, uzskata viens no izcilākajiem padomju laikā dzimušajiem baletdejotājiem. 70. un 80. gadu vadošais klasiskās dejotājs Mihails Barišņikovs neatbalsta bargu sankciju piemērošanu citiem māksliniekiem vai sporta zvaigznēm. Par to lasāms plašajā intervijā The Guardian (Šeit)
Šomēnes diriģents Valērijs Gergijevs un operas soprāns Anna Ņetrebko bija vieni no tiem, kuri zaudēja prestižu darbu Rietumos saistībā ar viņu saistību ar Vladimira Putina režīmu.
“Atklāta radošā apmaiņa mākslā vienmēr ir laba lieta,” sacīja Barišņikovs. “Es uzskatu, ka nav pareizi valsts politisko lēmumu smagumu novelt uz mākslinieku vai sportistu mugurām, kuriem mītnes zemē var būt neaizsargāti ģimenes locekļi. Cilvēkiem, kas ieņem šīs atklātās pozīcijas, neitralitāte ir spēcīgs paziņojums. Un, ja vēlaties, lai es runāju konkrēti, Daniilam Medvedevam vajadzētu ļaut spēlēt Vimbldonā.
Pagājušajā nedēļā Lielbritānijas sporta ministrs Naidžels Hadlstons sacīja, ka valdībai būs nepieciešamas garantijas, ka jebkurš sportists, kas ierodas Apvienotajā Karalistē, “nav Vladimira Putina atbalstītājs”.
Barišņikovs arī sacīja, ka baidās, ka Krievija drīz padarīs neiespējamu saviem jauniešiem jebkādu pozitīvu nākotni. “Šobrīd Krievijai ir jāšķērso Rubikona. Vai nu tiks atrasts veids, kā izbeigt šo pašreizējo konfliktu un dzīvot atvērtā globālā sabiedrībā, vai arī tā tiks pagriezta atpakaļ bez cerībām uz atveseļošanos,” viņš sacīja.
74 gadus vecais Rīgā dzimušais Barišņikovs, kurš 1974.gadā no PSRS pārcēlās uz Kanādu, vēlas uzlabot cilvēku izpratni par Krieviju. Viņš ir pievienojies citiem prominentiem māksliniekiem, kuri kritizē Kremli, lai izveidotu kampaņu True Russia, GoFundMe, lai izplatītu labāku izpratni par Krievijas kultūru un vāktu naudu, lai palīdzētu bēgļiem.
Kampaņā piedalās arī krievu rakstnieks Boriss Akuņins un vadošais Krievijas ekonomists Sergejs Gurijevs. Kopā viņi ir izteikuši aicinājumu citiem trimdas cilvēkiem, apgalvojot, ka viņiem “nav tiesību palikt malā”.
“Simtiem tūkstošu ukraiņu, kuri ir zaudējuši savas mājas, iztikas līdzekļus, savus tuviniekus un pat dzīvības, nes pilnu trieciena smagumu. Taču triecienu izjūtam arī mēs visi, kas runā krieviski un piederam krievu kultūras pasaulei. Pats vārds ”krievu” ir kļuvis toksisks,” teikts viņu kampaņas paziņojumā.
Runājot no savām mājām Ņujorkā, Barišņikovs sacīja, ka katram labi pazīstamajam krievam tagad ir jāizdara izvēle. “Tas ir katra mākslinieka individuālais lēmums, vai viņš izvēlas runāt vai ne. No savas puses es citēšu viņa svētumu pāvestu Francisku. ‘Karš ir neprāts! Beidz, lūdzu! Paskatieties uz šo nežēlību!’ Man ir skaidrs, kam tie vārdi ir vērsti. Vienkārši sakot, Krievija jau ir atgriezusies Staļina laikos. Māksla ir papildus cietējs, un nav iespējams spekulēt, kā tas notiks.
Baletdejotājs, kuram bija daudzsološa karjera Kirova baletā Ļeņingradā, tagad Sanktpēterburgas Mariinskas baletā, aizbraucot no Krievijas, pievērsās klasiskās krievu lugas tēliem, lai aprakstītu Krievijas jaunākās paaudzes nožēlojamo stāvokli.
“Čehova lugā Kaija Trigorins runā par atpalicību no laika saistībā ar zinātni un mūsdienu pasauli,” viņš teica. “Viņš jūtas kā vecs nabags zemnieks, kurš ierodas dzelzceļa stacijā tikai tāpēc, lai redzētu, kā viņa vilciens izbrauc ar tvaiku. Viņš skrien, lai to noķertu, bet zina, ka, lai ko arī darītu, vilciens virzīsies arvien tālāk tālumā. Krievija ir bīstami tuvu šī nabaga zemnieka scenārijam, un esmu pārliecināts, ka ir miljoniem krievu, īpaši jauniešu, kuri labprātāk būtu šajā vilcienā.
Tims Kadogans, GoFundMe izpilddirektors, sacīja: “Divu nedēļu laikā pēc iebrukuma katru minūti kaut kur pasaulē tika atvērta jauna gofundme lapa. Palīdzības Ukrainas līdzekļu vākšanas akcija ir kļuvusi par visu laiku lielāko Apvienotās Karalistes gofundme lapu.