Turku Universitātes (Somija) Centrālās slimnīcas neiroķirurģijas nodaļas vadītājs Jussi Posti uzskata par ļoti maz ticamu, ka Mihaels Šūmahers sestdien būtu piedalījies savas meitas Džīnas Šūmaheres kāzās, kā to izteica žurnāls Bild.
Posti neuzskata, ka kāds pacients Šūmahera situācijā uz Maljorkā rīkoto ballīti varētu ierasties pat ratiņkrēslā.
”Ja ap viņu ir uzbūvēta personīgā mājas slimnīca, izklausās, ka viņš lielākoties bijis stacionārs. Pamatojoties uz pieejamo informāciju, es nedomāju, ka viņš vadīja ļoti aktīvu dzīvi. Viss norāda uz to, ka viņš ir bijis sliktākā formā”, lēš Posti.
”Ļoti daudzi cilvēki kļūst tik trausli un stīvi kā gultas pacienti, ka pēc daudziem gadiem viņus vairs nav iespējams pacelt no gultas”, viņš piebilst.
Neiroķirurgs kāzu vizīti neuzskata par pilnīgi neiespējamu, ja Šūmahers dažus gadus pēc negadījuma ir rehabilitēts kā ratiņkrēsla pacients. Tomēr leģendas veselības stāvoklis joprojām ir pilnībā tumsā.
Posti netic, ka F1 čempions vairs spēj sevi vingrināt. Elitārā sporta izglītība viņam šajā situācijā vairs nenāk par labu.
”Ja hipotētiski domājam, ka viņš būtu bijis gultas pacients, viņam noteikti jābūt rehabilitētam, taču viņš patiešām ir zaudējis ievērojamu daļu no savas muskuļu masas”, pieļauj Posti.
Pat ja Šūmahers būtu bijis klāt kāzās, viņa veselībā gandrīz nav notikušas izmaiņas.
”Ja mēs domājam par tādu teorētisku situāciju, ka viņš būtu parādījies kādai slēgtai cilvēku grupai, tad viņš, iespējams, ir bijis tādā stāvoklī, kādā viņš ir bijis pēdējā desmitgadē. Šajā posmā nekas pēkšņs vairs nav noticis”, norāda Posti.
”Parasti pacienti atgūst to, ko atgūst līdz diviem gadiem, un tad atveseļošanās līmenis parasti seko. Protams, ir anekdotes, ka arī pēc diviem gadiem pacienti kognitīvi un reizēm pat fiziski ir atguvušies līdz labākam stāvoklim”, viņš norāda.
Medicīnisko līdzekļu, lai ārstētu smadzeņu traumas, piemēram, Šūmahera traumas, joprojām trūkst.
Smadzeņu reģenerācijas terapija un šūnu transplantācijas terapija pašlaik tiek izmēģinātas kā jaunas metodes visā pasaulē, taču pētījumi prasīs ļoti ilgu laiku.
”Šobrīd vēl nevar pateikt, vai tie ir ārstēšanas veidi, kas palīdzētu pacientiem plašākā mērogā – nemaz nerunājot par to, ka tie nonāktu kā veselības aprūpes instrumenti uz daudziem gadiem”, norāda Posti.
”Tie ir ļoti eksperimentāli modeļi un līdz šim ir izmēģināti tikai dzīvnieku modeļos”.
Runā ar acīm?
Tiek teikts, ka Šūmahers sazinās ar acīm un tikai ar tuvākajiem.
Pēc Posti teiktā, acu komunikācija bieži attiecas uz diezgan vienkāršu saziņu, lai gan dažreiz pacients var arī nodot nedaudz plašāku informāciju.
”Acu komunikāciju var īstenot praksē, lai pacients atkarībā no sava kognitīvā līmeņa varētu atbildēt jā vai nē, piemēram, skatoties dažādos virzienos”, skaidro Posti.
Komunikācija tikai ar tuvākajiem cilvēkiem ekspertam izklausās kā pazīstama parādība.
Smadzeņu bojājumiem ir dažādas sekas – pat nejaušas smadzeņu traumas -, kad traumas dēļ pacients nevēlas sazināties ar citiem, izņemot tuvāko ģimeni.
Var arī būt, ka neviens cits, izņemot tuvāko ģimeni, nevar pietiekami atsvaidzināt stimulēto pacientu, lai komunikācija būtu veiksmīga.
Teorētiski publisks cilvēks savus apstākļus var apzināties arī tiktāl, ka nevēlas komunicēt tikai ar dažiem un atlasītiem cilvēkiem.
2021. gadā Šveices žurnāls Blick Šūmaheru raksturoja kā “ieslodzīto savā ķermenī”. Pēc Posti teiktā, tas parasti nozīmē tā saukto bloķēto režīmu.
”Tas nozīmē, ka pacients apzinās savu vidi, bet nespēj uz to reaģēt”, viņš raksturo.
Posti uzskata, ka Šūmahera bagātā ģimene investējusi daudzprofesionālā rehabilitācijas komandā, kas F1 leģendai piedāvā, piemēram, aktīvo fizioterapiju un ergoterapiju, kā arī atkarībā no stāvokļa arī logopēdiju un psihologa palīdzību.