Valdzinošais meža zemeņu aromāts ir vasaras sākumu vēstošā dievinātā oga, kuras garšai un labumiem ir grūti pretoties. Šos mini zemeņu eksemplārus nav jābrauc lasīt uz pļavām, jo pamazām meža zemeņu stādi pārņem arī dārzus.
Lai gan lielākā daļa dārznieku ir pieraduši meža zemenes audzēt no stādiem un stīgām, ne visas sugas un šķirnes tās veido. Tas nozīmē, ka ir jāizmanto citas zemeņu pavairošanas metodes un jāaudzē šie augi no sēklām. Tas ir diezgan vienkārši izdarāms, tikai jāzina labākais laiks zemeņu sēšanai un citi gudri padomi. Pārskatīsim svarīgākos datumus pavasara un rudens sējai, un neaizmirsīsim ņemt vērā Mēness kalendāru.
Kad pavasarī un rudenī sēt zemenes?
Lai audzētu stādus vai sētu sēklas atklātā laukā zem seguma un siltumnīcā, meža zemeņu sēklas var sākt sēt jau februārī un turpināt līdz marta vidum. Dažas agrīnās šķirnes var sēt pat aprīlī. Agrīna sēšana ļauj iegūt pirmo ražu tajā pašā gadā.
Nekas briesmīgs nenotiks, ja meža zemenes stādīsit vēlāk. Dažas šķirnes var sēt jau aprīlī visu vasaru un pat septembrī (IV–IX mēnesis), lai gan visizplatītākais datums ir maijs. Tajā laikā zemenes sēj tieši ārā sagatavotā atklātā augsnē. Tad iesētās zemenes sāks dot ražu tikai no nākamā gada.
Kā un kad sēt zemenes stādiem?
Tā kā zemeņu sēklas ne vienmēr dīgst vienmērīgi, labākam rezultātam ieteicams tās stratificēt. To var izdarīt, ievietojot sēklas ledusskapī vai saldētavā (temperatūra, kas nav augstāka par +4 °C) vismaz uz divām nedēļām, bet vēl labāk – uz mēnesi. Pēc šī procesa sēklas var iesēt sagatavotajā substrātā.
Ja stādus audzēsiet siltumnīcā vai uz palodzes, sēklas ieteicams iesēt mitrā substrāta un smilšu maisījumā vai kūdras tabletēs. Sēklas sēj sekli, jo tām dīgšanai nepieciešama gaisma, tāpēc vislabāk tās vienkārši viegli piespiest pie virsmas. Lai saglabātu mitrumu, stādus var pārklāt ar plēvi vai stiklu, taču ir nepieciešama regulāra ventilācija.
Stādi var parādīties ļoti dažādos laikos – daži uzdīgst nedēļas laikā, bet citu dīgšana var ilgt pat sešas nedēļas. Kad stādi sasniedz trīs īstās lapas, tos var pārstādīt atsevišķos traukos ar barojošāku augsni un pakāpeniski pieradināt pie āra apstākļiem. Stādus ārā pārstāda maijā-jūnijā, starp stādiem atstājot 22×20 cm attālumus.
Vislabvēlīgākās dienas zemeņu sēšanai pēc Mēness
Mēness dažkārt var noteikt labāku dīgtspēju, nostiprināšanos, augšanu un ražu, tāpēc norādīsim labākās dienas zemeņu sēšanai, pamatojoties uz šī debess ķermeņa novietojumu debesīs. Lai gan daļa no pavasara meža zemeņu sēšanas termiņa jau ir pagājis, iepazīstinām ar nākamajām dienām, kas joprojām ir piemērotas saskaņā ar Mēness kalendāru .
aprīlis: 4., 5., 8., 9., 11., 12., 14., 15., 19., 20., 29., 30.
maijs: 1., 2., 6., 9., 10., 16., 17., 29., 30.
jūnijs: 2., 3., 5., 6., 8., 12., 13., 17., 18., 30.
jūlijs: 11., 12., 16., 17., 20., 21
augusts: 12., 13., 21., 22
septembris: 8., 9., 13., 14., 17.-20.
Ļoti svarīgi ir pievērst uzmanību, vai sējas mēneša laiks ir piemērots jūsu izvēlētās meža zemeņu šķirnes sēšanai (tas norādīts uz iepakojuma). Meža zemenes bieži var sēt visu silto sezonu, un dažām nepieciešama tikai agrīna sēšana telpās.
Sēj zemenes tieši augsnē
Lai sētu zemenes tieši ārā, kā minēts iepriekš, vislabāk to darīt no maija, kad laiks pietiekami sasilst. Vispirms jāsagatavo augsne – parastajā māla augsnē jāiejauc smiltis, bet ražas uzlabošanai jāizmanto komposts. Dobēs izveido rievas, starp kurām atstāj apmēram 20 cm atstatumu, un tajās vienmērīgi iesmērē sēklas, viegli apber ar zemi un aplaista. Ir svarīgi nodrošināt pastāvīgu mitrumu līdz asnu dīgšanai.
Lai gan meža zemenes var augt ēnā, vislabāk tās ražo saulainā vietā. Tām vispiemērotākā ir mitra, bet labi drenēta smilšmāla augsne ar nedaudz skābu pH (5,5-6,5).
Šīs ogas var audzēt ne tikai dārzā, bet arī podos, piekarināmos grozos vai konteineros – tas ir lielisks risinājums tiem, kam ir ierobežota vieta, jeb uz balkona, terases vai pagalmā.