Kārtējo reizi ceram, ka ne vien Latvijas plakanzemieši, bet arī pārējā par šo problēmu mazāk informētā sabiedrības daļa iepazīsies ne vien ar mūsu īso tēmas izklāstu, bet arī zinātnieku veikumu, kas publicēts žurnālā Science Direct.
Tātad, vispirms, kas ir bioogle, kuru zinātnieki iesaka izmantot arī kā papildinājumu mājlopu barībai.
Bioogles veidojas, biomasu, piemēram, kritušus koku zarus un kultūraugu atliekas, karsējot 200-400 °C temperatūrā ar nelielu skābekļa daudzumu vai bez skābekļa, pirolīzes procesā.
Pirolīzē organiskie atkritumi termiski sadalās cietā oglekļa atlikumā, ko arī sauc par bioogli. Lai gan pašlaik bioogles ir dārgas (to cena ir 930-3065 €/t), to mājlopu barībai pievieno mazos daudzumos, toties tās efekts ir būtisks arī produktivitātes palielināšanā.
Par bioogles izmantošanu lopbarībā, arī mājputniem, informācija parādījās jau pirms 5 gadiem. Īpaši tiek izcelts austrāliešu fermeris Dags Povs, kurš ieguva Austrālijas valdības inovāciju lauksaimniecības zemes apsaimniekošanas balvu 2019. gada Rietumaustrālijas Landcare Awards par šo jauninājumu. Pova darbs noveda pie diviem turpmākiem izmēģinājumiem ar piena liellopiem, radot samazinātu ”smaku” (gāzes) un palielinātu piena ražošanu. Par to raksta Landcare Australia un rakstā varam uzzināt patiešām ļoti efektīgas un efektīvas atklāsmes.
Savukārt šī raksta iemesls ir Kuveitas Zinātniskās pētniecības institūta pētnieču Hanas Burezkas un Fatinas Halilas veiktais pētījums, kura kopsavilkumā varam izlasīt, ka ”Pašreizējā pētījuma rezultāti atbilst daudziem iepriekšējiem pētījumiem, kas parāda bioogles papildināšanas labvēlīgo ietekmi uz barības efektivitāti. Piemēram, pētījumi ir parādījuši, ka bioogles iekļaušana slaucamo govju uzturā uzlaboja barības efektivitāti un samazināja metāna emisijas. Tāpat citā pētījumā konstatēts, ka bioogles pievienošana gaļas liellopu uzturam uzlaboja barības efektivitāti, samazināja barības vajadzības uz svara pieauguma vienību un mazināja metāna emisijas.”
Kā jau visiem zinātniskajiem darbiem, arī šim ir atsauces uz līdzīgiem pētījumiem, argumentēti skaidrojumi un viss pārējais saturs, kas liecina par vēlmi uzlabot mājlopu labturību. Tāpēc, neticiet visām tām briesmīgajām baumām, kuras apgalvo par plānotu masveida mājlopu likvidācijas plānu. Tādu nav!