Lielais desanta kuģis ”Cēzars Kuņikovs”, kas ietilpst Krievijas Melnās jūras flotes sastāvā, naktī uz 14. februāri tika nogremdēts Ukrainas bruņoto spēku uzbrukuma rezultātā, ziņo Ukrainas Bruņoto spēku ģenerālštābs
Pēc viņu teiktā, kuģim uzbrukuši jūras bezpilota lidaparāti Magura V5 Alupkas apgabalā pie Krimas dienvidu krasta. Operācija tika veikta kopīgi ar Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galveno izlūkošanas pārvaldi (GUR). Telegram kanāls ”Krimas vējs” apgalvo, ka kuģis nogrimis.
Triecienu kuģim apstiprināja Krievijas Aizsardzības ministrijai tuvu stāvošais Telegram kanāls Rybarj. Pēc tā teiktā, kuģi notrieca bezpilota laivas, un koordināciju un vadību “veica NATO bezpilota izlūkošanas lidmašīnas”. Cits prokara Telegram kanāls “Divi majori” raksta, ka “Cēzars Kuņikovs” apkalpe izdzīvoja. Nav informācijas par kuģa bojājumu raksturu un apjomu. Krievijas Aizsardzības ministrija uzbrukumu nekomentēja.
“Cēzars Kuņikovs” ir viens no septiņiem lielajiem desanta kuģiem, kas bija daļa no Krievijas Melnās jūras flotes pirms kara sākuma Ukrainā. Pirmo reizi tam Berdjanskas ostā uzbruka Ukrainas bruņotie spēki, kas nonāca raķešu apšaudē mēnesi pēc pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. Tad kuģis tika bojāts, bet tika atjaunots.
Pirms iebrukuma Ukrainā Krievija izveidoja jūras spēku desanta spēku grupu no 13 lieliem desantkuģiem Melnajā jūrā. Papildus septiņiem Melnās jūras flotes kuģiem tajā ietilpa lielie Ziemeļu un Baltijas flotes desantkuģi. Līdz šim Ukrainas bruņotie spēki ir atspējojuši piecus šādus kuģus. Papildus “Cēzars Kuņikovs” tika nogremdēti ”Novočerkask”, ”Saratov”, ”Oļenegorskij Gorņak” un ”Minsk”.
Kopumā divu kara gadu laikā Krievija zaudējusi vairāk nekā 20 kuģus, tostarp desantkuģus, zemūdenes un vadošo kreiseri ”Moskva”, liecina Oryx aprēķini, kas balstīti uz atklātajiem datiem. Pirms iebrukuma Ukrainā Krievijas flote Melnajā jūrā sastāvēja no vairāk nekā 70 kuģiem.
“Ik pa laikam Melnās jūras flote izrādās nekompetenta un nespēj atvairīt Ukrainas formējumu uzbrukumus. <…> Šajā brīdī es tikai vēlos teikt: “Ir pienācis laiks mainīt pieeju.” Kāda jēga?” – sūdzas Telegram kanāla “Rybarj” autors.