Krievija būs spiesta veikt preventīvu kodoltriecienu Ukrainai, ja tās Rietumu sabiedrotie nodrošinās tai kodolieročus. Par to piektdien vizītes laikā Vjetnamā paziņoja Krievijas Federācijas Drošības padomes vadītāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs.
Pēc Medvedeva teiktā, pieaugošais Rietumu ieroču piedāvājums Kijivai liek domāt, ka pēc Ukrainas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības sistēmām, tankiem un lidmašīnām tie var saņemt arī kodolieročus.
“Bet tad tas nozīmēs, ka pie viņiem ieradīsies raķete ar kodollādiņu. Ir neatgriezeniski kara likumi. Ja runa ir par kodolieročiem, būs nepieciešams veikt preventīvu triecienu, ”viņš sacīja.
Pēc Medvedeva teiktā, Rietumi nav pilnībā informēti par Krievijas gatavību kodolsadursmei, uzskatot, ka “līdz tam nenonāks”. “Noteiktos apstākļos tas notiks,” skaidroja Medvedevs.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins jau pirmajās iebrukuma Ukrainā dienās uzdeva Krievijas kodolspēkus pārcelt uz īpašu kaujas režīmu, bet gadu pēc kara sākuma viņš de facto izstājās no pēdējā līguma ar ASV. ierobežot kodollādiņu skaitu.
Martā Putins paziņoja par taktisko kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā, kuras līderis Aleksandrs Lukašenko sacīja, ka nākamais varētu iegūt stratēģiskās raķetes.
Pēc maija sākumā notikušā bezpilota lidaparāta uzbrukuma Kremlim, ko Krievijas varas iestādes nodēvēja par Putina “slepkavības mēģinājumu”, armija veica mācības ar kompleksu “Iskander”, kas ir viens no taktisko kodolraķešu nesējiem, un Valsts domes priekšsēdētājs Vjačeslavs Volodins aicināja atriebība ar ieročiem, kas “iznīcinātu Kijevas režīmu”.
Neskatoties uz daudzajiem kodoldraudiem, kurus Putins ir aizsedzis un provokatīvi uzticējis Medvedevam paust, ASV neredz reālu Maskavas gatavošanos izmantot kodolspēkus, maijā CNN sacīja augsta Pentagona amatpersona.
Pēc viņa teiktā, ASV nenovēro nekādas Krievijas kodolieroču nesēju virzības pazīmes un tāpēc nav mainījušas savu stratēģisko spēku kaujas gatavības līmeni.