Šis būs 2024.gada pēdējais supermēness, un šoreiz Mēness disks būs par 7,9% lielāks un par 15,7% spožāks nekā parasts pilnmēness.
Jau ceturtdien, 17. oktobrī, varēsim redzēt gada spožāko un lielāko Mēnesi. Kā saka astronomi, šajā dienā pilnmēness sakritīs ar brīdi, kad Mēness šķērsos savu orbītas punktu, kas ir vistuvāk Zemei.
Pēc ekspertu aprēķiniem, plkst. 03:47 Mēness atradīsies vistuvākajā attālumā (357 tūkstoši 172 km) no Zemes – savas orbītas perigejā. Pilnmēness fāzē tas ieies tajā pašā dienā plkst.14:28.
Šajā dienā Mēness disks būs par 7,9% lielāks un par 15,7% gaišāks nekā parastā pilnmēness laikā.
Kas ir supermēness
Par supermēnesi parasti sauc lielu pilnmēnesi, tas ir, parādību, kurā pilnā fāze ir pēc iespējas tuvāka brīdim, kad Mēness šķērso Zemei vistuvāko orbītas punktu.
Tajā brīdī tas šķiet vizuāli lielāks nekā pilnmēness laikā, kas sakrīt ar apogeja punkta pāreju, kas atrodas vistālāk no Zemes.
Esam jau par to rakstījuši, bet atgādināsim, ka Supermēness ir neoficiāls astronomijas termins. Supermēness zinātniskais nosaukums neizklausās tik aizraujošs: “Zemes-Mēness-Saules sistēmas perigejs-sizigija”.
Mednieku mēness
Oktobra supermēness tiek saukts arī par Mednieku mēnesi. Šis nosaukums cēlies no tradīcijām, kad pilnmēness oktobrī kalpoja kā signāls medību sākšanai.
Pēc ražas novākšanas septembrī, Ražas mēness laikā, bija laiks gatavoties ziemai. Spilgtā mēness gaisma it kā palīdzēja ražas novākšanai naktī.
Mednieku mēness parasti bija saistīts ar gatavošanos aukstam laikam un nepieciešamību uzkrāt resursus izdzīvošanai. Daudzās kultūrās šo periodu bieži pavadīja rituāli, kas simbolizēja viena cikla beigas un jauna sākumu.
Kā novērot supermēnesi?
Šo parādību var novērot visu nakti. Lai labāk apskatītu Zemes pavadoni, eksperti iesaka izmantot optiku: nelielu teleskopu vai binokli. Labāk ir arī doties ārpus pilsētas, lai novērtētu Mēness izcilo spilgtumu prom no pilsētas gaismas.
Supermēness laikā Mēness izmērs novērotājam ir gandrīz tāds pats kā jebkurš cits pilnmēness, taču, ja vēlaties redzēt Mēness milzīgo disku, novērojiet to tieši pēc saulrieta vai pirms rītausmas: Pilnmēness šķiet lielāks, kad tas ir zemu pie horizonta.
Kā supermēness ietekmē mūs un planētu?
Zinātniski pierādīts, ka supermēneši neietekmē cilvēku veselību un neizraisa plūdus, zemestrīces, vulkānu izvirdumus vai cunami.
Tomēr tie var izraisīt nedaudz augstākus paisumus: tikai pāris centimetrus augstākus. Tomēr to ietekme ir tikko pamanāma.