Apmēram pirms sešiem gadiem Zemes orbītā bija mazāk nekā 2000 funkcionējošu satelītu. Taču drīz vien to bija daudz vairāk: koronavīrusa pandēmijas laikā un turpmākajos gados miljardiera Īlona Maska uzņēmums SpaceX turpināja palaist satelītus, raksta The Atlantic
Tāpēc Zemi tagad ieskauj vairāk nekā 7000 viņa ražotu satelītu. Šī flote, kas nodrošina satelītinternetu uz Zemes, skaitliski pārsniedz visu citu privāto uzņēmumu un valdību satelītu skaitu kopā. Un gandrīz katru nedēļu Masks palielina to skaitu, debesīs nosūtot desmitiem jaunu satelītu, raksta The Atlantic.
“Nesen es jautāju kosmosa vēsturniekam Džonatanam Makdauelam, kurš uztur Zemes pavadoņu tiešsaistes reģistru, vai viens cilvēks jebkad ir sasniedzis tādu varu pār orbitālo telpu — un tik ātri? “Tas ir unikāli,” viņš teica, raksta autors Ross Andersens.
Viņš uzsver, ka politiskie līderi visā pasaulē saprot, ka Starlink dominējošo stāvokli būs grūti mainīt, jo SpaceX ir nepārspējamas iespējas ražot satelītus un palaist tos kosmosā. Tiek ziņots, ka uzņēmums spēj saražot vismaz četrus milzīgus satelītus dienā, un tā atkārtoti izmantojamā raķete Falcon 9 vienā palaišanas reizē var nest vairāk nekā 25 satelītus, kas visi ietilpst tās kravas iekārtas konstrukcijā.
Masks šos satelītus palaiž “ložmetēja ātrumā”, kamēr viņa konkurenti darbojas “musketes ātrumā”, katram palaišanas reizē saliekot raķetes. Tāpēc SpaceX pagājušajā gadā veiksmīgi palaida orbītā 133 raķetes, no kurām vairāk nekā 60% nesa Starlink satelītus.
Visi Maska komerciālie konkurenti un visu valstu militāristi kopā ir palaiduši mazāk raķešu nekā viņš. “Šie satelīti pārraidīs uz Zemi daudz vairāk informācijas nekā tie, kas pastāv pašlaik. Tie nodrošinās vēl nebijušu savienojamības pakāpi cilvēkiem un ierīcēm visā planētā. Internets no kosmosa var kļūt par galveno cilvēku saziņas veidu. Caur to tiks pārraidīta jebkura informācija, tostarp visjutīgākā. Un tas, kurš kontrolēs šo kanālu, iegūs milzīgu varu pār mums visiem,” uzsvēra Andersens.
ASV valdība bija informēta par šo problēmu
ASV valdībai ir iemesli izvairīties no pilnīgas atkarības no Maska uzņēmuma piekļuves satelīta internetam jomā. ASV armijai ir savs orbitālais militāro satelītu tīkls, kas nodrošina drošus sakarus un izlūkošanu. Bet, kā izrādās, arī šis ir Maska produkts: SpaceX ražo šos satelītus un nogādā tos orbītā.
“Pentagona vadītāji atzina šo problēmu — vismaz agrāk. Džo Baidena prezidentūras beigās ASV Kosmosa spēki publicēja stratēģiju, lai izvairītos no pārmērīgas atkarības no viena uzņēmuma. Bet tas bija pirms Aizsardzības departaments nonāca Donalda Trampa kontrolē ,” norāda Andersens.
Arī Ķīna ir satraukta
Ziņots, ka arī Ķīnas Tautas atbrīvošanas armija ir noraizējusies par Maska pieaugošo ietekmi uz kosmosa komunikāciju nākotni. Vairāki Ķīnas uzņēmumi pašlaik izstrādā savas satelīta interneta sistēmas. Lielākajam no tiem pašlaik orbītā ir tikai aptuveni 90 satelītu, un tas pakalpojumus sniedz tikai Šanhajas pilsētā.
Ja šis pilotprojekts būs veiksmīgs, operators plāno paplašināt tīklu visā valstī un ārpus tās. Ķīnas satelītu kopējais skaits varētu ievērojami palielināties, jo atšķirībā no Eiropas Ķīna faktiski spēj palaist daudz raķešu.
Starlink galvenais konkurents
Par nopietnāko no visiem potenciālajiem Starlink konkurentiem tiek uzskatīts amerikāņu uzņēmums Amazon. Lai gan tas tikai nupat ir sācis satelītu palaišanu Kuiper projekta ietvaros, ir izstrādāti plāni saražot vairākus tūkstošus, norāda plašsaziņas līdzekļi. Amazon jau ir izstrādājis kompaktus, lētus termināļus lietotājiem uz Zemes, kas varētu konkurēt ar Maska iPad izmēra ierīcēm. Ja Džefa Bezosa kosmosa uzņēmums Blue Origin spēs pilnībā padarīt darbspējīgu savu atkārtoti izmantojamo raķeti, Amazon varētu sākt masveidā palaist orbītā satelītus, tāpat kā to dara SpaceX.
Protams, Masks negaidīs, kamēr pārējā nozare panāks. Starlink jau ir pieejams vairāk nekā 100 valstīs un drīz kļūs par lielāko interneta pakalpojumu sniedzēju Nigērijā. Un citas jaunattīstības valstis, visticamāk, veiks to pašu likmi uz “lēcienu” – apejot dārgo kabeļu infrastruktūras uzstādīšanu un pārejot tieši uz satelītsakariem.
“Un ne tikai internetam: Masks nesen saņēma atļauju no Federālās sakaru komisijas sniegt mobilos pakalpojumus, izmantojot Starlink. Un tas viss tiek darīts, izmantojot esošās tehnoloģijas,” teikts rakstā.
Ja SpaceX nākamā gada vai divu laikā pabeigs savas daudz lielākās, nākamās paaudzes Starship raķetes testēšanu, kā to paredz analītiķi, Masks varēs ievērojami paplašināt savu “orbitālo floti”. SpaceX iepriekš paziņoja, ka Starship vienā startā spēs palaist līdz pat 100 satelītiem.