Rietumvalstis savās sankciju paketēs aizliegušas luksusa preču eksportu uz Krieviju, kura izvērš agresijas karu Ukrainā. Jūs tam neticētu, skatoties uz Maskavas universālveikalu un veikalu plauktiem.
Maskavas centra iepirkšanās zonā Rietumu luksusa produkti ir plaši pieejami. Ja tikai maciņš to atļauj, Krievijas klients joprojām var iegādāties rietumu sporta automašīnas, zelta rotaslietas un top modes preces.
Rietumos tika cerēts citādi. Sankcijām vajadzēja pakāpeniski iedragāt Krievijas ekonomiku un izolēt to no pārējās pasaules.
”Es neredzu īpašas izmaiņas”, saka 51 gadu vecā zobārste Natālija, iepērkoties greznajā tirdzniecības centrā GUM Maskavas Sarkanā laukuma malā.
”Varbūt trīs man zināmie veikali – Chanel, Dior un Hermes – ir aizgājuši. Viss pārējais ir tāpat kā iepriekš. Pat Brunello Cucinelli ir šeit”.
Preces cirkulē caur Vidusāziju
Kad Krievija 2022. gada februārī uzsāka agresijas karu Ukrainā, ASV, ES un Lielbritānija noteica sankcijas, aizliedzot luksusa preču eksportu uz Krieviju.
Vairāki uzņēmumi arī paziņoja, ka izstājas no Krievijas tirgus. No uzņēmumiem, kuriem pieder luksusa zīmoli, to darīja Francijas uzņēmumi Chanel, Hermes, LVMH un Kering.
Ir pagājuši gandrīz trīs gadi, bet Maskavā joprojām ir viegli pieejami izņemto Eiropas uzņēmumu produkti.
Sankcijas ir apietas, izmantojot starpniekus Vidusāzijā un Kaukāzā. Eksports no Rietumvalstīm uz, piemēram, Kirgizstānu, Kazahstānu un Azerbaidžānu pēc kara sākuma piedzīvoja ievērojamu pieaugumu.
”Tā vai citādi valstī var ievest visu” stāsta Jeļena, 38 gadus veca apakšveļas uzņēmuma mārketinga vadītāja Maskavas centra universālveikalā CUM, kas koncentrējas uz luksusa precēm.
”Tagad ir nedaudz sarežģītāk, bet kopumā viss ir nokārtots”.
Universālveikala pārdevēja arī ir tajā pašā apritē.
”Luksusa zīmoli joprojām ir šeit. Un arī mūsu pastāvīgie klienti, pieprasījums nav samazinājies”.
“Tīrā liekulība”
Daudzi rietumu uzņēmumi ir saglabājuši savas biznesa telpas Maskavas centrā.
”Paziņojumi par aiziešanu ir tīra liekulība”, saka kāds anonīms franču uzņēmējs, kurš Maskavā pārdod luksusa preces.
Lai arī veikali oficiāli ir slēgti, zīmoli turpina pārdot savu produkciju krieviem ar dažādu tirgu un starpnieku starpniecību.
Universālveikals CUM apgalvo, ka pārdod Prada, Īva Senlorāna un Aleksandra Makvīna, cita starpā, produktus. Visi šie zīmoli ir oficiāli atstājuši Krieviju.
Universālveikals saka, ka tā cenas ir “konkurētspējīgākas nekā Dubaijā”. Dubaija Apvienotajos Arābu Emirātos ir kļuvusi par populāru atpūtas un iepirkšanās galamērķi bagātajiem krieviem, jo ceļošana uz Eiropu ir kļuvusi grūtāka.
Laika jautājums
Daži Krievijas mazumtirgotāji nodarbina “pircējus”, kas Krievijas klientiem koferos no Eiropas atved luksusa preces.
Pēc 52 gadus vecā stilista Andreja teiktā, pircējiem, kas apmeklē Rietumus, ir tiešie savienojumi ar veikaliem un iepirkšanās centriem.
”Viņiem ir mēbeļu, trauku, rotaslietu, apģērbu un kažokādu pasūtījumi, un viņi tos nogādā tieši tirdzniecības pārstāvjiem Milānā, Parīzē un Londonā”.
Viņš uzskata, ka Rietumu zīmoli atgriezīsies Krievijas tirgū, tiklīdz būs iespēja.
”Tas ir tikai laika jautājums”.