Tiklīdz laiks kļūst siltāks, ērces kļūst aktīvas. Lai gan vasara ir tepat aiz stūra, ērču sezona Latvijā jau rit pilnā sparā. Mediķi norāda, ka daudzi cilvēki joprojām nezina pamata atšķirības starp Laima slimību un ērču encefalītu. Un tas ir svarīgi, ja vēlamies laikus atpazīt slimību un uzsākt atbilstošu ārstēšanu
Laima slimība ir bakteriāla infekcija, ko izraisa Borrelia baktērijas. Visbiežākais pirmais simptoms ir sarkans plankums vai gredzens ap koduma vietu, kas parādās dažu dienu vai nedēļu laikā. Var būt arī nogurums, galvassāpes, locītavu un muskuļu sāpes, kā arī drudzis. Ja slimību neārstē, tā var bojāt locītavas, sirdi un nervu sistēmu.
Laima slimības simptomi neparādās uzreiz – tas var ilgt pat vairākas nedēļas. Ja tuvāko nedēļu laikā parādās vismaz viens no iepriekš minētajiem simptomiem, nepieciešams konsultēties ar ārstu.
Pēc piesūkušās ērces izņemšanas aptuveni divas nedēļas vēlāk mājās var veikt Laima slimības eksprestestu, jo sarkanais plankums ne vienmēr parādās, un, ja tas parādās, tas var nebūt tajā pašā vietā, kur notika kodums.
Ērču encefalīts – vīruss, kas bojā smadzenes
Ērču encefalīts ir vīrusu infekcija, kas var bojāt smadzenes un nervu sistēmu. Pēc mediķu teiktā, šai slimībai bieži raksturīgi divi posmi: Pirmais vilnis atgādina saaukstēšanos – drudzis, galvassāpes un muskuļu sāpes. Pēc dažām dienām cilvēka stāvoklis var uzlaboties, bet drīz vien sākas otrais, smagāks vilnis: augsta temperatūra, slikta dūša, apziņas traucējumi, koordinācijas problēmas, kakla stīvums vai sāpes. Ērču encefalīta inkubācijas periods ilgst līdz 7–14 dienām, bet simptomi var parādīties agrāk
Dažādas slimības – atšķirīga ārstēšana
Laima slimību ārstē ar antibiotikām, tāpēc agrīna atklāšana un ārstēšana var palīdzēt novērst komplikācijas. Tomēr, ja slimība tiek diagnosticēta pārāk vēlu, sekas var būt ilgtermiņa – hroniskas locītavu sāpes, nervu sistēmas traucējumi.
Ērču encefalīts ir neārstējama vīrusu infekcija. Tās ārstēšana ir tikai simptomātiska, tāpēc vienīgais efektīvais veids, kā sevi pasargāt, ir vakcinācija.
Ērču encefalīts var bojāt smadzenes un perifēros nervus. Dažiem cilvēkiem pēc slimības paliek ilgstošas paliekošas sekas – hroniskas galvassāpes, koncentrēšanās problēmas, miega traucējumi, garastāvokļa svārstības vai pat paralīze. To var novērst, vakcinējoties.
Lielākā daļa cilvēku domā, ka vakcinēties vajadzēja ziemā vai agrā pavasarī. Tomēr vakcinēties nav par vēlu arī tagad. Tie, kuriem nav bijis laika vakcinēties, var izvēlēties paātrinātu vakcinācijas grafiku. Tas nozīmē, ka šodien vakcinēta persona pēc pusotra mēneša var būt daļēji ieguvusi imunitāti pret ērču encefalītu.
Imunitāte rodas pēc pilna pamata vakcinācijas kursa pabeigšanas, kas sastāv no trim vakcīnas devām.
Otro vakcināciju var veikt tikai 14 dienas vai 1 mēnesi pēc pirmās. Tad tiek sasniegta 70 procentu aizsardzība. Trešā deva jāievada 5–12 mēnešus pēc otrās vakcinācijas. Pēc pamatvakcinācijas shēmas pabeigšanas pēc 3 gadiem nepieciešama uzturošā deva. Ir ļoti svarīgi vakcinēties laikā, tāpēc ieteicams vakcinācijas datumus atzīmēt vakcinācijas pasē vai kalendārā