Kad Iļjam bija deviņi gadi, viņa mamma nomira viņa acu priekšā Mariupolē, Krievijas karaspēka ielenkumā, 2022. gada pavasarī. Zēns tika nogādāts Doņeckas slimnīcā. Tagad Iļjam ir vienpadsmit. Viņš sēž Hāgā pretī Nīderlandes ārlietu ministram un stāsta savu stāstu – ko pieredzējis Mariupolē, kā pret viņu izturējās, ka ar vecmāmiņu viņam neļāva sazināties un solīja viņam atrast jaunu ģimeni Krievija, raksta BBC Ukrainas dienests .
Kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma krievi no Ukrainas ir nolaupījuši un deportējuši desmitiem tūkstošu bērnu, ziņo Ukrainas varasiestādes.
Precīzu to skaitu noteikt nav iespējams, jo daļa valsts joprojām ir okupēta. Kā vēsta Ukrainas portāls “Kara bērni”, izdevies noskaidrot aptuveni 20 tūkstošu bērnu vārdus un nolaupīšanas apstākļus. Tie ir tie, kurus deportēja uz Krieviju.
Vladimirs Putins bērnu nolaupīšanas stāstu sauc par “pārspīlētu”. “Mēs paskaidrojam, ka nebija nolaupīšanas, bija mēģinājumi un konkrētas darbības, lai izglābtu bērnus no kaujas zonas,” viņš teica jūlijā.
Ukrainas varas iestādes uzskata, ka no 20 tūkstošiem atņemto bērnu tikai 400 tika atgriezti.
Iļja ir viens no viņiem.
Hāgā ir uzsākta informatīva kampaņa ar nosaukumu BringKidsBackUA, lai pievērstu uzmanību bērnu nolaupīšanai. Nīderlandē ieradās seši bērni no Mariupoles un Harkivas apgabala, kurus Krievijas militāristi paņēma un pēc tam atgriezās Ukrainā.
Viņi ir vecumā no 11 līdz 17 gadiem. Katram ir savs biedējošs stāsts.
Hāgā viņiem ir plaša programma – intervijas ar ārzemju medijiem, filmēšanās sarunu šovos, komunikācija ar politiķiem, uzstāšanās preses konferencēs.
“Esmu šeit, lai atgrieztu arī citus bērnus.”
“Kad jūs dzirdat šos skaitļus – 20 tūkstoši nolaupīto bērnu… Šie skaitļi ir bērni. Tie ir īsti cilvēki, lūk, viņu stāsti. Tagad jūs tos varat redzēt,” preses konferencē Hāgā sacīja Nīderlandes labdarības organizācijas Orphans Feeding Foundation līdzdibinātāja Mariama Lamberta.
Vairāk nekā gadu Mariama palīdzēja evakuēt ģimenes ar bērniem no frontes teritorijām. Viņa devās uzņemt cilvēkus Soledarā, Bahmutā, Kupjanskā un Hersonā. Pēdējo dažu mēnešu laikā viņas organizācija ir strādājusi pie nolaupīto bērnu jautājuma. Kopā ar Ukrainas vēstniecību un ombudu viņi vairākus no šiem bērniem atveda uz Hāgu.
“Krievija piespiedu kārtā deportē ukraiņu bērnus. Mūsu mērķis ir nest pasaulē šo bērnu vārdus, atrast cilvēkus un organizācijas, kas varētu palīdzēt nogādāt bērnus mājās. Mēs vēlamies, lai cilvēki iejūtas viņu vecāku vietā, to ģimeņu vietā, kurām atņēma bērnus. Kā jūs justos, ja tas notiktu ar jūsu bērniem? – saka Mariama Lamberta.
Viņa aicina zālē sešus bērnus un lūdz žurnālistus būt uzmanīgiem ar jautājumiem, lai viņus vēl vairāk netraumētu.
Žurnālisti jautā bērniem, vai viņi saprot, kāpēc viņi šeit ir. 12 gadus vecais Saša, tērpies izšūtā kreklā, satraukti atbild: “Mēs esam šeit, lai pastāstītu, ka Ukrainā notiek karš, nevis mēs to visu izdomājām.”
Šajā dienā Saša vairākas reizes stāstīs savu stāstu žurnālistiem un politiķiem. Par to, kā viņš tika šķirts no mātes Mariupolē 2022. gada pavasarī. Kā viņš tika ievainots acī apšaudes laikā.
Mēģinot pamest aplenkto Mariupoli, Saša un viņa māte nokļuva filtrācijas nometnē. Mammu aizveda uz nopratināšanu. Cilvēki ieradās Sašas nometnē un iepazīstināja sevi ar Novoazovskas bērnu tiesību dienesta darbiniekiem. Zēnam tika solīts, ka viņš mammu ieraudzīs nedaudz vēlāk.
Bet viņi nav redzējuši viens otru pusotru gadu.
No Mariupoles Saša tika nosūtīta uz Doņeckas slimnīcu. Tur viņš palātā zēnam palūdza telefonu un piezvanīja vecmāmiņai. Vecāka gadagājuma sieviete pārvarēja daudzus šķēršļus, lai izvestu savu mazdēlu no Doņeckas.
“Kad atgriezos Ukrainā, sāku novērtēt pārtiku un ūdeni, jo Mariupolē mums nebija pietiekami daudz pārtikas. Nebija maizes, nekā. Bet visvairāk es novērtēju klusumu,” karu atceras Saša.
Pēc preses konferences un interviju sērijas bērnu grafikā iekļauts brauciens uz interaktīvo bērnu grāmatu muzeju, lai tiktos ar Nīderlandes ārlietu ministri Hanku Bruinsu Slotu.
Istabā, kas piepildīta ar grāmatām, viņi dzer kompotu, gaida ministru un spēlējas telefonā. Kad viņi drīkstēs iet pastaigāties? Vecmāmiņa lūdz Iļju nelikt elkoņus uz galda un uzvesties pieklājīgi.
Tikšanās sākumā atmosfēra pēkšņi mainās. Ministrs visiem paspieda roku un lūdza pastāstīt par sevi. Viens pēc otra izskan briesmīgi stāsti par apšaudēm, nolaupīšanām un tuvinieku nāvi.
Iļja atceras, kā viņam Doņeckā tika solīts atrast jaunu ģimeni Krievijā, taču vecmāmiņa varēja viņu atrast un aizvest.
12 gadus vecais Saša stāstīja stāstu par šķiršanos no mātes. Stāsta beigās, it kā lūdzot palīdzību ministram, viņš saka: “Es mēģinu atrast savu māti, viņu sauc Kozlova Sņežana Mihailovna.”
Noklausījusies puišus, 14 gadus vecā Veronika no Harkivas apgabala, kad pienākusi viņas kārta, ārlietu ministram sacīja, ka viņai nav ko stāstīt: ”Ar mani nekas nebija tik slikts kā ar citiem. Nu es biju okupācijā, gulēju pagrabā. Bija biedējoši, kad netālu lidoja helikopters un šāva”.
“Tas, ko jūs piedzīvojāt, ir šokējoši. Holandiešu bērni to nepiedzīvo. Jūs esat drosmīga un jums ir tiesības par to runāt. Tā nedrīkst notikt ar bērniem,” viņai atbildēja ministre.
Un Veronika turpināja savu stāstu. Kad sākās iebrukums, viņa kopā ar savu tanti atradās okupācijā. Vēlāk Veroniku aizveda uz Krieviju un ievietoja internātskolā Ļipeckā. 11 mēnešus meitenes māte Ņina Vlasova, kura dienē Ukrainas bruņotajos spēkos, mēģināja atrgūt bērnu, taču viņai netika ļauts atstāt Krievijas Federāciju.
“Viņi mani aizveda uz nopratināšanu, jo mana māte ir karavīrs. Mani nopratināja, lai gan mana likumīgā pārstāvja tur nebija,” stāsta Veronika.
Par internātskolā piedzīvoto Ārlietu ministrijas vadītājai viņa stāsta: “Tur bērni mani sauca par Banderu un ņirgājās. Viņi apsūdzēja mani par to, ka viņu tēvi tika mobilizēti. Viņi teica, ka esmu stulba, jo esmu ukrainiete,” stāstīja Veronika.
Tikai 2023. gada maijā viņa varēja pamest Krieviju. Tagad Veronika dzīvo kopā ar māti Kijivā.
Ukrainas ombuds Dmitro Lubinecs, kurš arī piedalījās sanāksmē Hāgā, saka, ka Veronika tika izglābta, pateicoties starptautiskajam spiedienam. Ukraina sasauca īpašu ANO Drošības padomes sēdi, kurā uzstājās viņas māte.
“Daudzus mēnešus tika mēģināts atgriezt Veroniku, taču viss bija veltīgi. Viņi negribēja bērnu atdot, jo viņas māte bija karavīrs. Nākamajā dienā pēc mātes uzstāšanās ANO, nāca signāls, ka krievi ir gatavi atdot bērnu bez jebkādiem nosacījumiem. Vecmāmiņa devās pēc Veronikas un izveda viņu no Krievijas.
Pēc visām tikšanās reizēm sarunā ar BBC ukraiņu dienestu Veronika stāsta, ka mazliet nogurusi stāstīt savu stāstu: “Es nenožēloju, ka devos. Es ceru, ka mēs varam palīdzēt daudziem bērniem.”
Krievijas amatpersonas konsekventi noliegušas, ka liedz bērniem izbraukt no Krievijas. Ikviens, kurš vēlas, var droši doties prom, sacīja viņi.
“Tas nav cilvēciski” Kā reaģēja Nīderlandē
Ministre bija šokēta par dzirdēto, BBC Ukrainas dienestam sacīja Nīderlandes Ārlietu ministrijā. Un tikšanās reizē ar bērniem varēja just, cik sāpīgi viņai bija to visu klausīties.
Hanke Bruinas Slota pateicās viņiem par drosmi nākt un runāt par sevi.
Tikšanās ietekme bija spēcīga. Galu galā par problēmu runāja nevis pieaugušie vai politiķi, bet gan 11 gadus vecs zēns, skatoties viņai acīs, runājot par mātes nāvi un viņa nolaupīšanu.
“Es ceru, ka, pateicoties jūsu stāstiem, mēs varam palīdzēt citiem bērniem Ukrainā, mēs varam nodrošināt, ka tas nekad vairs neatkārtosies,” sacīja Nīderlandes varasiestāžu pārstāve.
“Tas, ko krievi ar viņiem nodarīja, ir necilvēcīgi. Šie bērni ir ļoti spēcīgi, jo viņi par to runā,” viņa sacīja žurnālistiem.
Ārlietu ministre solīja, ka Nīderlande palīdzēs nolaupīšanas izmeklēšanā, turpinās publicitāti starptautiskā līmenī un panāks sankcijas pret iesaistītajiem krieviem.
Nīderlande Ukrainai nodrošinās arī DNS testu komplektus, kas palīdzēs identificēt kontrabandas bērnus.
Bērnu stāsti izskanēja arī Nīderlandes parlamentā. Ukrainas delegācija tikās ar tās Ārlietu komitejas locekļiem.
“Krievija deportē simtiem tūkstošu bērnu no Ukrainas. Tie ir šausminoši noziegumi bezprecedenta mērogā,” tikšanos komentēja Tautas partijas brīvībai un demokrātijai deputāts Rubens Brekelmans.
Politiķis aicināja turpināt sankciju spiedienu pret Krieviju, reaģējot uz kara noziegumiem, par ko viņš rakstīja sociālajā tīklā X (iepriekš zināms kā Twitter).
Taču starp šī ieraksta komentāru autoriem bija tādi, kas bērnu izņemšanu uzskata nevis par nolaupīšanu, bet gan par glābšanu. Tas kopumā atkārto krievu naratīvus, ka bērni no Ukrainas tiek ņemti tieši šim nolūkam.
Lietotāji X zem Nīderlandes politiķa ieraksta arī rakstīja, ka sankcijas pret Krieviju ir šāviens kājā, jo tās kaitē viņu pašu ekonomikai, daži aicināja izbeigt karu un sākt miera sarunas.
Bērnu vizīte Hāgā BringKidsBackUA ietvaros izraisīja atturīgu Nīderlandes mediju reakciju. Par to ziņoja tikai dažas publikācijas. To vidū ir liberālais laikraksts NRC Handelsblad, kas intervēja Ukrainas tiesībsargu Dmitro Ļubinecu.
Uz NRC Handelsblad jautājumu, ar ko BringKidsBackUA atšķiras no Krievijas propagandas, kurā redzami no kara zonas izvesti bērni, Lubinecs atbildēja, ka Ukrainas tūrē “neviens viņus nespiež, neviens nepaskaidro, ko teikt” un ka “tie ir bērni, kuri brīvprātīgi izsaka savu viedokli.” Tā, viņš saka, ir atšķirība.
Trīs ukraiņu bērni parādījās populārajā Nīderlandes sarunu šovā Op1, kura auditorija ir vairāk nekā pusmiljons skatītāju. Tur Veronika stāstīja, kā viņa izdomāja veidus, kā aizbēgt no Krievijas.
Raidījuma vadītājs bērniem citēja Putinu, kurš teica, ka krievi viņus glābj.
“Ja glābšanas būtība ir atstāt bērnus bez radiniekiem, tad viņiem izdevās,” ironiski atbildēja Veronika.
Raidījuma vadītājs jautāja bērniem: “Vai jūs domājat, ka Putins kādreiz stāsies tiesas priekšā?”
“Jā,” viņi atbildēja.
“Neskatoties uz atbalstu Ukrainai daudzās valstīs, mēs redzam, ka dažās valdībās, dažos parlamentos ir cilvēki, kuri joprojām netic, ka krievi nolaupa bērnus. Viņi vēlas atrast dažus argumentus, kaut kā izskaidrot Krievijas rīcību,” sacīja Ukrainas prezidenta bērnu tiesību komisāre Darja Gerasimčuka.
Pēc viņas teiktā, sākot ar Nīderlandi, Ukraina cer motivēt citas valstis palielināt sankcijas un politisko spiedienu uz Krieviju.
“Mums pastāvīgi jāpieprasa bērnu atgriešana. Nolaupīšanas jautājumam pastāvīgi jābūt pasaules ikdienas ziņu dienaskārtībā. Ar Krievijas rīcības nosodīšanu vien nepietiek. Nepieciešama rīcība. Starptautiskajām organizācijām ir jārīkojas izlēmīgi,” sacīja Gerasimčuka.
Viņa atgādina, ka 400 atgriezto bērnu ir ārkārtīgi maz, salīdzinot ar kopējo atņemto skaitu.
Tiekoties ar Ārlietu ministrijas vadītāju, Gerasimčuka stāstīja, ka viņas priekšā sēdošie četri bērni zaudējuši vecākus, bet Ukrainā viņiem esot citi radinieki, kuri viņus gaidījuši. “Viņiem bija pie kā atgriezties. Bet viņi netika atbrīvoti,” sacīja Ukrainas pārstāve.
Mariama Lamberta no Orphans Feeding Foundation saka, ka šis ir tikai kampaņas sākums. Bērni turpinās uzstāties citās vietās.
Kā ar izmeklēšanu?
2023. gada martā Starptautiskās Krimināltiesas Pirmstiesas palāta izdeva divu personu – Vladimira Putina un Krievijas prezidenta bērnu tiesību komisāres Marijas Ļvovas-Belovas – apcietināšanas orderi. Ordeni tika izdoti tieši, pamatojoties uz bērnu deportāciju no Ukrainas okupētajām teritorijām uz Krievijas Federāciju.
“Šis ir tikai sākums. Daudz vairāk cilvēku būtu jāsaņem aresta orderi. Visi tie, kas organizē pārvākšanos, visi tie, kas pieņem šos bērnus savās ģimenēs. Pasaule nekad nav pieredzējusi tik liela mēroga noziegumus, kas saistīti ar bērnu nolaupīšanu,” saka Daria Gerasimčuka.
Ukrainas tiesībsargs Dmitro Lubinecs runā par nepieciešamību izdarīt spiedienu uz Krieviju caur tiesu, jo tikai tas var piespiest to atdot bērnus.
Pēc viņa teiktā, pēc tam, kad Starptautiskā Krimināltiesa martā izdeva Putina un Ļvovas-Belovas aresta orderus, process noritēja ātrāk, un krievi sāka atdot vairāk bērnu.
“Ja vēlaties atgūt bērnus, izdodiet šādus orderus, jo bērnu nolaupīšanā ir iesaistītas daudz vairāk Krievijas amatpersonu nekā divas,” Hāgā sacīja Lubinecs.
Viņš stāsta, ka krievi vienkārši ķer bērnus okupētajās teritorijās un ved uz Krieviju, izmetot viņu Ukrainas dokumentus.
Kā BBC ukraiņu dienestam pastāstīja Hāgas Starptautiskajā krimināltiesā, izmeklēšana šajā lietā turpinās, taču detaļas tiek turētas noslēpumā.
Nesen Kijivā tika atvērts ICC birojs – lielākā tiesas pārstāvniecība ārpus Hāgas. Ukrainas Ģenerālprokuratūra norāda, ka šādā veidā sadarbība starp Ukrainas un starptautiskajiem prokuroriem būs efektīvāka.
Pēc Darijas Gerasimčukas teiktā, pēc tam, kad bērni atgriežas no Krievijas un sniedz viņiem medicīnisko un psiholoģisko palīdzību, ar viņiem strādā izmeklētāji.
“Prokurori bērniem uzdod jautājumus īpašās zaļajās istabās, un šī informācija tiek nodota Ģenerālprokuratūrai. Tad Ukraina to nodod SKT,” sacīja komisāre.
Kā ziņo BBC ukraiņu dienesta avoti Hāgā, Ukrainas delegācija 15.septembrī tikusies ar Starptautiskās Krimināltiesas pārstāvjiem.
“Tiesai ir iesniegti jauni pierādījumi bērnu nolaupīšanas lietā, pierādījumi par Krievijas kara noziegumiem,” saka avots.
“Svarīgākais šī brauciena rezultāts ir tas, ka katrs apliecina savu gatavību palīdzēt atgriezt bērnus. Dažreiz viņi nezina, kā to izdarīt, bet viņi ir gatavi,” intervijā BBC Ukrainas dienestam sacīja Lubinecs.
Pēc daudzām uzstāšanās reizēm un intervijām bērni devās uz miniatūru parku Hāgā ēst saldējumu, taisīt selfijus un spēlēties.
Bet Ukrainas delegācija un Mariama Lamberta no Orphans Feeding Foundation devās uz Ņujorku, lai runātu par nolaupītiem bērniem ANO.