Šveices Federālā tehnoloģiju institūta ETH Cīrihes pētnieki ir izstrādājuši jaunu, mākslīgā intelekta atbalstītu metodi, kas efektīvāk analizē peļu uzvedību laboratorijā. Tā rezultātā biomedicīnas pētījumiem nepieciešams mazāk laboratorijas peļu.
Metode izmanto automātisku uzvedības analīzi, izmantojot attēlu atpazīšanu un mākslīgo intelektu (AI). Peles tiek filmētas un videoieraksti tiek automātiski analizēti, raksta ETH Zurich paziņojumā presei izdots ceturtdien.
Dzīvnieku uzvedības analīze bieži vien ir saistīta ar smagu roku darbu dienām, raksta institūts. Pēdējos gados vadošās pētniecības laboratorijas visā pasaulē ir pārgājušas uz jaudīgu automatizētu uzvedības analīzi. Bet tas rada datu kalnus, un jo plašāki dati un jo smalkākas ir reģistrējamās uzvedības atšķirības, jo lielāks ir nepareizas interpretācijas risks, norāda Cīrihes ETH.
Šveices pētnieku jaunā metode tagad ļauj iegūt nozīmīgus rezultātus pat ar mazāku dzīvnieku grupu un noteikt smalkas uzvedības atšķirības starp dzīvniekiem. Jaunā pieeja palīdz arī samazināt izmēģinājuma dzīvnieku skaitu. Un pārbaužu standartizāciju var palielināt.
Izmantojot jauno metodi, Šveices komanda eksperimentos ar dzīvniekiem jau ir spējusi noskaidrot, kā peles reaģē uz stresu un noteiktām zālēm. Un tas, ka akūts un hronisks stress maina peļu uzvedību atšķirīgi.