Starptautiska zinātnieku komanda izmantoja mākslīgo intelektu (AI), lai atklātu 70 500 iepriekš nezināmu RNS vīrusu, no kuriem daudzi bija dīvaini un atšķirībā no zināmām sugām. Šis atklājums paplašina izpratni par vīrusu daudzveidību un parāda AI potenciālu vīrusu pasaules “tumšās matērijas” izpētē. Pētījums publicēts žurnālā Cell.
RNS vīrusi tika identificēti, izmantojot metagenomiku: zinātnieki ņem paraugus no visiem vidē esošajiem genomiem bez nepieciešamības kultivēt atsevišķus vīrusus. Analīzei pētnieki izstrādāja AI modeli ar nosaukumu LucaProt.
LucaProt izmanto līdzīgu arhitektūru tai, kas ir ChatGPT pamatā. Modelis tika papildināts ar ESMFold proteīnu sekvencēšanas un prognozēšanas datiem. Šī ir AI sistēma AlphaFold līdzīgai proteīnu struktūras prognozēšanai, par kuras izstrādi šogad tika piešķirta Nobela prēmija ķīmijā.
Sistēma tika apmācīta atpazīt galveno vīrusa enzīmu, no RNS atkarīgo RNS polimerāzi (RdRp). Analizējot milzīgus genoma datu apjomus, LucaProt identificēja sekvences, kas kodē šo fermentu, norādot uz vīrusu klātbūtni.
Daudzi no atklātajiem vīrusiem izrādījās neparasti un nebija līdzīgi zināmām sugām. Daži no tiem bija īpaši gari, savukārt citi tika atrasti ekstrēmās vidēs, piemēram, karstajos avotos, sālsezeros un pat gaisā. Šis atklājums parāda, cik daudzveidīga un adaptīva var būt vīrusu pasaule.
Pētījums paplašina zinātnieku izpratni par vīrusu daudzveidību, paverot jaunus apvāršņus vīrusu evolūcijas un ekoloģijas izpētei. Turklāt jaunu vīrusu raksturošana var palīdzēt izskaidrot dažas noslēpumainas slimības un, iespējams, novest pie jaunu ārstēšanas metožu izstrādes.