Jauns pētījums, kas publicēts žurnālā Food Frontiers, liecina, ka mākslīgās gaļas lietošana var izraisīt paaugstinātu depresijas risku.
Britu Surejas universitātes zinātnieki izanalizēja datus no 3342 cilvēkiem, no kuriem divas trešdaļas bija sievietes. Izrādījās, ka starp veģetāriešiem, kuri lietoja gaļas aizstājējus, depresijas risks bija par 42% lielāks nekā tiem, kuri no šiem produktiem atteicās.
Pētījuma autori saka, ka atklājumi “raisa pārdomas”. Viņi atklāja, ka cilvēki, kuri lietoja gaļas aizstājējus, biežāk cieš no augsta asinsspiediena un iekaisuma.
Pētnieki ir norādījuši, ka saikne starp augu izcelsmes gaļas aizstājējiem un garīgās veselības problēmām var būt saistīta ar iekaisumu organismā, kas ietekmē ķīmisko vielu darbību smadzenēs.
“Šie iekaisumi var negatīvi ietekmēt smadzeņu ķīmiju, kas veicina garīgo slimību attīstību,” teikts dokumentā.
Neskatoties uz to, pētījumā netika konstatētas būtiskas atšķirības kopējā uztura sastāvā starp veģetāriešiem, kuri ēda gaļas aizstājējus, un tiem, kuri to neēda. Tomēr mākslīgās gaļas patērētāju vidū kairinātu zarnu sindroma attīstības iespējamība bija par 40% mazāka.
“Mākslīgā gaļa varētu būt noderīgs instruments, lai pārietu uz augu valsts diētu, kas ir labvēlīgs lauksaimniecībai. Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai apstiprinātu saikni starp veģetāro diētu un garastāvokli,” sacīja viens no pētījuma autoriem, profesors Entonijs Vetons.