Makšķernieki šobrīd ceļ ārā vienu rekordsamu pēc otra. Milzīgi sami tiek noķerti atkal un atkal. Jaunākie mega makšķerēšanas rekordi no pēdējām nedēļām: Aleksandrs Bišofs un Volfgangs Šmids, makšķerējot ar laivu Weichering ezerā Bavārijā, uzķēra 2,81 metru garu samu – jauns rekords Vācijā!
Gandrīz tajā pašā laikā Reiners Gallers pārspēja Elbas samu rekordu: upes briesmonis, kas tika izcelts krastā netālu no Magdeburgas, sasniedza 2,45 metrus. “Tā bija ārprātīga cīņa. Bet es jau pērn Elbā biju noķēris 30 lielos samus,” stāsta plēsīgo zivju mednieks.
“Šī uzkrāšanās nav nejaušība. Samu kļūst arvien vairāk, un tie kļūst arvien lielāki,” paužot bažas saka Olafs Lindners, Vācijas Makšķernieku asociācijas pārstāvis.
Problēma: Vācijas lielāko saldūdens zivju neticamā alkatība! Lai uzaudzētu vienu kilogramu, samam ir jāapēd 10 kilogrami. Tas nozīmē, ka 100 kilogramu sams ir iznīcinājis vismaz tonnu citu zivju!
Ekspertiem ir skaidrs, kāpēc samu populācija pēkšņi strauji pieaug: “Dzīvnieki gūst labumu no klimata pārmaiņām. Sams mīl siltumu,” skaidro Lindners. Arī Ihtioloģijas biedrības eksperts Harro Hieronimus zina: “Silts ūdens paātrina augšanu, taču tas jau ir milzīgs: “Vecie avoti runā par līdz pat 5 metriem. Dzīvnieki teorētiski var nodzīvot līdz 200 gadu vecumam un nemitīgi aug,” stāsta ihtiologs.
Taču problēmas rada ne tikai rekordzivis: arī jaunie sami ir rijīgi. Saksijas ūdeņos katru dienu tiek nozvejoti sami, kas pārsniedz metra atzīmi. “Tas vairs nav nekas neparasts. Citas zivju sugas šādā veidā tiek izstumtas,” skaidro Makss Botčers, kurš plēsīgo zivju sezonā atrodas pie ūdens gandrīz katru dienu.
Uz milzīgo samu skaitu jau reaģējušas makšķernieku asociācijas. “Dažviet jau ir pienākums savākt noķerto, lai ierobežotu izplatīšanos,” saka Lindners.
Tas nozīmē: Ja sams ir uz āķa, to nedrīkst laist atpakaļ. Zivij jānonāk gatavošanas katlā vai kūpinātāvā.