Izlasot virsrakstu, prātā nāk agra bērnība ar daudzu mājās esošajām rotaļu makšķerītēm ar magnētiņu aukliņas galā un plastmasas zivtiņām vai citiem priekšmetiem, kuri ļāvās noķerties rotaļu režīmā. Arī mūsdienās bērnu preču veikalos šī rotaļlieta ir ļoti pieprasīta prece. Tomēr šoreiz ne par to, bet gan par īstiem ūdeņiem un nopietnākiem lomiem, kuri vilina cilvēkus visā pasaulē.
Ar šo hobiju ir manīti aizraujamies arī Latvijas iedzīvotāji, tomēr īsts magnētu makšķerēšanas bums jau vairākus gadus valda Lielbritānijā. Par to arī šajā BBC publicētajā rakstā un video.
Tēva un dēla duets Skotijas kanālos ir atklājuši bumbas, cirvjus, mačetes un pistoles, kopš pirms pieciem gadiem sāka makšķerēt ar magnētiem.
Marks Makgīčins (42) un viņa dēls Džeimss (deviņi) katru nedēļu tralē pa Skotijas ūdensceļiem, lai iegūtu ieročus.
Darbība ietver spēcīga magnēta izmantošanu uz virves, lai meklētu ūdeņos magnētiskus objektus.
Marks no Glāzgovas 2019. gadā izveidoja grupu Glasgow Magnet Fishing un pastāstīja BBC, kā viņam pievienojušies simtiem cilvēku.
Viņš sacīja, ka par katru atrasto ieroci vai bumbu tiek ziņots Skotijas policijai.
Marks guvis iedvesmu dibināt grupu, kuras sauklis ir “Dookin for chibs and shooters”, pēc tam, kad vietnē YouTube bija redzējis amerikāņu magnētu zvejniekus tralējam pēc ieročiem.
Viņa pirmais magnēts maksāja tikai £13,99 un pēc pasūtījuma veikšanas ieradās jau nākamajā dienā.
“Es devos uz Kirkintillohu un savā pirmajā dienā atradu septiņus nažus un cirvi,” viņš piebilda.
Facebook grupa “eksplodēja” nesenajā pandēmijas laikā, kad ierobežojumi satikšanās telpās izveda cilvēkus ārpus tām.
“Viss bija slēgts, un man bija āra aktivitātes, kurās mēs varējām atšķirties,” viņš teica.
“Tad visi šie cilvēki Glāzgovā sāka pirkt magnētus un nākt kopā ar mani, dažreiz 50 vai 60 cilvēku grupas.”
Viņš saka, ka ir saticis “simtiem” jaunu draugu no šīs aktivitātes, un grupa katru sestdienu organizē tikšanās visā Skotijā.
“Tiklīdz es to sāku, es biju apsēsts ar nažu un ieroču atrašanu,” viņš piebilda.
“Es neesmu vardarbīgs cilvēks, bet tas ir aizraujoši, un prāts satraucas par lietām, ko atrodat.
“Es domāju, ka tad, kad jautrība beigsies, es pārtraukšu.”
Viņa dēls Džeimss sacīja, ka duets savās ekspedīcijās ir atradis “ieročus, mačetes un katanas”.
“Es to izbaudu, jo man ir iespēja tur doties ārā ar saviem draugiem,” sacīja Džeimss. “Trakākās lietas, ko esam atraduši, ir bumbas, un dažas no tām varētu būt aktīvas.”
Marks zvana sapieriem, lai atbrīvotos no atrastās munīcijas, un viņš apgalvo, ka daži no atradumiem ir bijuši aktīvi un sprādzienbīstami
Viņš pastāstīja BBC Scotland, kā viņam ir nācies zvanīt policijai “gandrīz katru reizi”, kad viņš devās makšķerēt ar magnētiem pie Dalmarnock Bridge, jo tas atrodas blakus bijušajai munīcijas rūpnīcai.
“Policija mani mīl un ienīst,” viņš teica.
“Viņi man teica, lai turos tālāk no tilta, jo katru reizi, kad es atrodu kādu munīciju, tas viņiem maksā daudz naudas, un ir jādomā arī par sabiedrības drošību.
“Tas ir mans hobijs, un man nav sodāmības reģistra, un es tādu nevēlos.”
Grupa Merihilas kanālos atradusi arī motociklus un automašīnas, tostarp Ford Focus.
Taču pēc pieciem gadiem Marks saka, ka viņam jau nedaudz “apnicis” atrast neskaitāmus ieročus, un viņš cer atrast vairāk vēsturisku artefaktu, plānojot uz 1700. gadu pirātu kuģa vraku.
Viņš teica: “Daudzi mani draugi uz dienvidiem ir atraduši anglosakšu lietas.
“Viens no viņiem atrada vikingu zobenu, kas tagad atrodas muzejā, un es arī to vēlētos.
“Mēs esam daudz ieplānojuši visā Skotijā, tāpēc šis gads grupai būs labs.”
Skotijas policijas pārstāvis sacīja: “Lai gan makšķerēšana ar magnētiem nav nelikumīga, atsevišķos apstākļos, kad ir bijusi skaidra sabiedrības drošības neievērošana, tiem, kas turpina šo darbību, var tikt piemērota apsūdzība par nedrošu un neapdomīgu rīcību.
“Skotijas policija turpinās strādāt ar tiem, kas piedalās magnētu makšķerēšanā, un citiem ieinteresētajiem partneriem, lai veicinātu atbildību savās darbībās, lai palielinātu gan iesaistīto personu, gan visas sabiedrības drošību.”