Francijas prezidents Emanuels Makrons un Vācijas kanclers Olafs Šolcs tikšanās reizē Parīzē ieteica Ukrainas līderim Volodimiram Zelenskim sākt miera sarunas ar Krieviju. Par to raksta The Wall Street Journal, atsaucoties uz avotiem, kas ir pazīstami ar sarunas saturu.
Tikšanās notika februāra sākumā Elizejas pilī. Vakariņu laikā Makrons Zelenski nosauca par “lielisku militāro vadītāju”, taču sacīja, ka viņam būs jāpieņem sarežģīti politiski lēmumi.
Zelenskis Parīzē ieradās no Londonas, kur tikās ar Lielbritānijas premjerministru Riši Sunaku. WSJ sarunu biedri sacīja, ka pēc kara beigām Lielbritānija, Francija un Vācija noslēgs aizsardzības līgumus starp Ukrainu un NATO. Valstis ir solījušas sniegt Ukrainai militāru palīdzību, lai nākotnē savaldītu Krieviju.
Tomēr šie līgumi neietvers pienākumu Ukrainā izvietot NATO karaspēku. Arī Vašingtonas līguma 5. pants par kolektīvo aizsardzību neattieksies uz Kijivu (saskaņā ar šo pantu uzbrukums vienai no alianses dalībvalstīm tiek uzskatīts par uzbrukumu visām NATO dalībvalstīm).
NATO un Ukrainas paktam vajadzētu atvieglot miera sarunu sākšanu, norāda laikraksta sarunu biedri. Viņi teica, ka pagājušajā nedēļā Sunaks izstrādāja plānu, kā pēc kara beigām Kijevai piešķirt vairāk ieroču.
Tomēr lēmums par to, kad un ar kādiem nosacījumiem sākt sarunas ar Krieviju, ir pilnībā Ukrainas ziņā, uzsver WSJ avoti trīs valstu valdībās. Tajā pašā laikā dažas NATO lielvaras sāk šaubīties, vai Ukrainai izdosies atgūt Krievijas sagrābtās teritorijas, tostarp Krimu.
Dienu iepriekš Ķīna publicēja plānu mierīgam Ukrainas kara noregulējumam. Tajā Pekina cita starpā aicināja ievērot visu valstu suverenitāti, pārtraukt uguni un sākt miera sarunas.
Tomēr ASV un NATO bija skeptiski noskaņotas pret ĶTR priekšlikumiem. Ķīna nav nosodījusi Krievijas iebrukumu Ukrainā, tāpēc “tam nav uzticības”, savukārt sacīja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.
Baltā nama nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans sacīja, ka Pekinas miera plānam vajadzēja beigties ar pirmo punktu – “respektēt visu valstu suverenitāti un ievērot starptautiskos likumus, tostarp ANO statūtus”.
Volodimirs Zelenskis nebija tik kategorisks par Ķīnas priekšlikumu. Pēc viņa teiktā, daži punkti ir līdzīgi Ukrainas “miera formulai”. Zelenskis aicināja turpināt darbu pie šī plāna un pat teica, ka plāno tikties ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu. Vienlaikus Ukrainas līderis sacīja, ka plānā iztrūkst pats svarīgākais – punkts par Krievijas karaspēka izvešanu no Ukrainas.