Beļaši daudziem raisa īpašas, ne tikai kulināras , asociācijas , jo cilvēkiem , kuru jaunības laiks bija pirms 30 – 40 gadiem , noteikti atcerēsies sevi stāvam garajās rindās pēc kārotā beļaša Rīgas Centrālās stacijā , kur beļašu kārdinošais aromāts bija nemainīga vērtība. Protams , daudziem bija arī vilšanās par nopirktā kvalitāti, bet tas vairāk bija saistīts ar ekonomiskās situācijas izmaiņām valstī un , ja par 22 kapeikām vairs nevarēja izcept kvalitatīvu beļašu , tad daži tirgotāji vēl kādu laiku par to pašu cenu centās tirgot klaji nekvalitatīvus beļašus. Jā, tā ir sena vēsture , tomēr pašu virtuvē gatavoti beļaši , joprojām ir īpašs notikums.
Mīklai vajadzēs 6 – 8 gramus sausā rauga ( atgādinām, ka presētā rauga koeficients pret sauso ir aptuveni 3 : 1 ) , 1 karoti cukura , pusi litra piena , 1 kg miltus , 3 karotes augu eļļas un vēl 2 – 3 karotes miltus mīcīšanai . Pildījumu gatavosim no 500 gramiem maltas cūkgaļas , 500 gramiem maltas liellopa gaļas ( vai savādakas proporcijas , bet var arī 1 kg teļa gaļas. Visos variantos svarīgi, lai malums nebūtu pavisam šķidrs ) , 2 – 3 sīpoliem , 1 glāzes piena , sāls , piparu maisījuma , hmeli – suneli un asajiem sarkanajiem pipariem.
Uzsildām pienu , pievienojam raugu , cukuru , kārtīgi apmaisām un atstājam siltā vietā aptuveni 30 minūtes. Kad virspusē rodas putiņas , pieberam tējkaroti sāls un visu kārtīgi samaisām. Mīklas gatavošanai piemērotā , lielākā bļodiņā ieberam miltus , lejam klāt ieraugu un apmaisām. Ja nepieciešams, pievienojam vēl miltus , lai masa līdzinātos ļoti biezam krējumam. Siltā vietā ļaujam norūgt aptuveni 2 stundas un , kad mīklas apjoms palielinājies aptuveni 2 reizes , liekam to uz darba virsmas , kuru pārkaisām ar miltiem. Kārtīgi samīcām plastiskā masā.
Šoreiz izmantojām 1 kg rupji maltas vai sablendētas teļa gaļas. Beram to bļodiņā, pievienojam sablendētus vai citādi sīki sasmalcinātus sīpolus , pievienojam garšvielas , pielejam pienu un ļoti kārtīgi , ar rokām mīcot , samaisām.
Mīklu nedaudz ar rokām izrullējam , atdalām pa pikucim , ar mīklas rulli izrullējam plānākā , apaļas formas plācenī , uz tā novietoja bagātīgu gaļas pildījumu , aizlokām mīklas maliņas kopā ar 3 atlokiem un sagatvotos trīsstūrīšus , ar šuvi uz leju , liekam pannā uzkarsētā augu eļļā. Ja iespējams , izmantojiet 2 pannas , lai process būtu ātrāks. Kad viena puse apcepusies , apgriežam otrādi , obligāti pārsedzam pannu ar vāku un šādā veidā kārtīgi izkarsējam beļašus līdz pilnīgai gatavībai , kurā šoreiz noteicošais ir ne tik daudz mīklas brūnums , bet gaļas sulīgums.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!