9. jūnijā pl. 13.00 Rēzeknes novada Lūznavas muižā tiks atklāta izstāde ECHO CHAMBER (TELPA ATBALSĪM). Izstāde tiek rīkota projekta EUROPEAN CONNECTIONS IN DIGITAL ART – EUCIDA (Digitālā māksla aptver Eiropu-LV) ietvaros, sadarbojoties trīs valstīm – Latvijai, Īrijai un Francijai, tāpēc līdzīgas izstādes šovasar notiks arī modernās mākslas centros “Rua Red” Īrijā un “Espace multimédia gantner” Francijā. Jāatzīmē, ka “Telpa atbalsīm” Lūznavas muižā būs apskatāma līdz 31. augustam.
Izstāžu kurators Metjū Nevins kā projekta moto ir izvēlējies nepareizās pasaules ideju. Atbalss efektu viņš saskata medijos un sociālajos tīklos, kuri atspoguļo vispārpieņemtos, sabiedrībā populāros, pareizos viedokļus, savukārt digitālā māksla atļauj atspoguļot nepareizo pasauli. Izstādes mērķis ir ļaut digitālajai mākslai un tehnoloģijām paust savu, netradicionālu, tomēr Eiropas sabiedrībai saprotamu viedokli par politiku, kultūru un sabiedrību, laužot priekšstatus, ka digitālo mākslu var saprast tikai tehnoloģiski izglītota publika.
Izstādes TELPA ATBALSĪM kurators ir darbojies kopā ar Francijas māksliniekiem Žannu Briānu (Jeanne Briand) un Fabjanu Lostiku (Fabien Leaustic), ar Īrijas māksliniekiem Ādamu Gibniju (Adam Gibney) un Helēnu Makmahonu (Helen McMahon), kā arī ar Rasu Šmiti un Paulu Vītolu, kuras pārstāv Latviju. Spēcīgie, informatīvie un eksperimentālie darbi var likties provokatīvi un ir nepieņemami tradicionālajai izstāžu galerijai. Tie lauž vispārpieņemtos uzskatus par mūsdienu politiku, kultūru un sabiedrību. Metjū Nevins ir mudinājis māksliniekus būt agresīviem, politiski nekorektiem un izaicinošiem.
“Digitālā māksla aptver Eiropu” (EUCIDA) ir trīs gadu projekts, kuru finansē Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa” un kuru īsteno modernās mākslas centrs Īrijā (Rua Red) un Francijā (Espace Multimédia Gantner) sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību. Projekta mērķis ir izveidot sadarbību starp digitālajiem māksliniekiem un kultūras pazinējiem Eiropā, tādā veidā attīstot inovācijas un veicinot digitālās mākslas popularitāti starptautiskā līmenī.
EUCIDA ir arī augoša, interaktīva un inovatīva multimediju mākslinieku, kuratoru, pētnieku un kultūras darbinieku kopiena, kas apvienojusies, lai izveidotu jaunus mākslinieku sadarbības veidus, tostarp pieredzes apmaiņas iespējas ārvalstīs un radošās darbnīcas.
Sīkāka informācija par izstādi: www.eucida.eu
Sagatavoja:
Anna Rancāne