Pašpasludinātais Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko Drošības padomes sēdē sacīja, ka Polijas un Baltijas valstu vadības prasības par ”Vāgnera” PMK izvešanu no Baltkrievijas ir nepamatotas un stulbas, informē BelTA . Pēc viņa teiktā, Polijas un Baltijas valstu vadība ceļ histēriju par PMK darbinieku klātbūtni.
“Viņi nonāca līdz tādam līmenim, ka jau pieprasa viņu tūlītēju aiziešanu no Baltkrievijas. Tajā pašā laikā viņi paši palielina militāros budžetus, velkot lielus militāros formējumus uz mūsu robežām,” skaidroja Lukašenka.
Baltkrievijas vadītājs sacīja, ka šajā gadījumā atbilde ir vienkārša: ne Polijā, ne Lietuvā, ne citās Baltijas valstīs nevajadzētu būt nevienam ārzemju dienestam.
“Tad mēs varam izteikt pretenzijas arī par citu valstu militārpersonu klātbūtni šeit. Tikmēr tās ir nepamatotas un stulbas prasības (pat ne lūgumi un ieteikumi, bet prasības),” viņš uzsvēra.
Kā atzīmē BelTA, Polijas vadība aprīlī paziņoja par lēmumu neīstenot Līgumu par konvencionālajiem bruņotajiem spēkiem Eiropā attiecībā uz Baltkrieviju, kas “faktiski ir pēdējais juridiski saistošais starptautiskais akts bruņojuma kontroles jomā”.
Lukašenko to nosauca par “bīstamu soli” un paskaidroja, ka Minskai vienmēr par to jābrīdina Varšava, “lai vēlāk nesāpētu”.
“Kā mums uz to visu reaģēt? Es nerunāju par mūsu aizbēgušo gatavošanos viņu teritorijā militāram apvērsumam Baltkrievijā. Vēlreiz es vēlos jūs brīdināt, ka šajā sakarā mēs neceremonēsimies ne ar vienu. Lai gan, visu cieņu, mūsu aizbēgušie, kas atrodas Polijā, Lietuvā un īpaši Ukrainā, saprot, kāpēc viņi tur tiek izmantoti,” viņš piebilda.
Polijas iekšlietu un administrācijas ministrs Mariušs Kaminskis 28. augustā pēc tikšanās ar kolēģiem no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas sacīja, ka Polijas un Baltijas valstu Iekšlietu ministriju vadītāji pieprasījuši Baltkrievijai izraidīt ”Vāgnera” PMK kaujiniekus no tās teritorijas. Pēc viņa teiktā, situācija saasinās uz Baltijas valstu un Polijas robežas ar Baltkrieviju. Kaminskis arī piebilda, ka ”Vāgnera” PMK ir “ļoti bīstama grupa”.
Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite atzīmēja, ka viņa un viņas kolēģi vienojušies organizēt vienotu sistēmu reaģēšanai uz kritiskiem incidentiem. Viļņa, pēc viņas teiktā, apsver plānus slēgt divus kontrolpunktus uz robežas ar Baltkrieviju – Lavoriškes un Raigardas.