Polija gatavo uzbrukumu Baltkrievijai, un Minska grasās aizstāvēties ar visiem pieejamajiem līdzekļiem, tostarp ar kodolieročiem, kas saņemti no Krievijas. To savā ikgadējā vēstījumā pilsoņiem un Nacionālajai asamblejai norādīja republikas valdnieks Aleksandrs Lukašenko.
Pēc Lukašenko teiktā, Minskā par “savējām” tiek uzskatītas taktiskās kodolraķetes, kuras saskaņā ar prezidenta Vladimira Putina lēmumu Baltkrievijā tiks izvietotas līdz 1.jūlijam.
“Un nevajag teikt, lūk, viņi tos tikai paturēs, tie nav mūsu ieroči. Tie ir mūsu ieroči, kas veicinās suverenitāti un neatkarību,” sacīja Lukašenko.
Viņš piebilda, ka pirms nedēļas devis rīkojumu atjaunot vietas, kur novietotas raķetes ar kodolgalviņām, un pēc taktiskajiem kodolieročiem nepieciešamības gadījumā Baltkrievija var saņemt arī stratēģiskos. “Mēs neapstāsies ne pie kā, lai aizstāvētu savas valstis, mūsu tautas,” sacīja Lukašenko.
Kodolraķešu mērķis, kuras, pēc Putina domām, netiek pārvestas uz Baltkrieviju, bet tikai novietotas tās teritorijā, pēc Lukašenko domām, varētu būt Polija.
“Viņi gatavojas iebrukt Baltkrievijas teritorijā, lai iznīcinātu mūsu valsti. Viņi padara no mums bēgošos par kaujiniekiem, bet vienkāršāk sakot, par bandītiem,” viņš teica.
Pēc Lukašenko teiktā, Baltkrievija ir spiesta “atgriezt” kodolieročus savā teritorijā tāpēc, ka deviņdesmitajos gados tika “mīdītas” un “pārkāptas” to izvešanai dotās garantijas.
“Es necenšos nevienu iebiedēt vai šantažēt,” sacīja Lukašenko, piebilstot, ka pie apvāršņa draud trešais pasaules karš ar “kodolugunsgrēkiem”, un, lai to novērstu, ir nepieciešamas sarunas par situāciju Ukrainā “bez priekšnoteikumiem”.
Atgādinām, ka pagājušajā nedēļā Putins paziņoja par noliktavu celtniecību Baltkrievijā taktisko kodolieroču glabāšanai, kā arī par 10 Baltkrievijas gaisa spēku lidmašīnu pārbūvi Iskander raķešu pārvadāšanai. Iskander deklarētais darbības rādiuss ir 500 km, taču ASV uzskata, ka viena no kompleksa raķetēm – 9M729 – spēj lidot daudz tālāk un apdraud Rietumeiropas valstis. Tāpēc Vašingtona 2019. gadā izstājās no INF līguma, kas 80. gadu otrajā pusē pielika punktu kodolieročiem Eiropā.
Paziņojot par pirmo kodolspēku izvietošanu ārvalstīs kopš padomju laikiem, Putins norādīja, ka šāds lēmums ir atbilde uz noplicinātā urāna munīcijas piegādi Ukrainai.
Tās “vienā vai citā veidā ir saistītas ar kodoltehnoloģiju”, sacīja prezidents.