”29 oktobrī Vitebskas kadetu skolas iesaukto vidū kadeta zvērestu nodeva Latvijas skolnieks Iļja Karoza, kurš intervēja Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko ” Vitebskas Slavjanskij Bazar” laikā un pārcēlās uz mūsu valsti sakarā ar vajāšanu dzimtenē”, tā savu rakstu par šo tēmu sāk Baltkrievijas valsts medijs BelTA
Tā kā šajā rakstā netiek izvērsta izteikta autoritatīvās kaimiņvalsts propaganda, nolēmām to pārpublicēt pilnībā, jo būtiskāk ir apzināties, ka gan pats jauneklis, gan viņa tuvinieki, patiesībā tomēr paši ir kļuvuši par Lukašenko propagandas upuriem… Tāpēc šis būs viens no izziņas materiāliem tiem, kuri joprojām uzskata, ka ”tur dzīve ir labāka”
Iestāšanās kadetu skolā bija jauna vīrieša lolots sapnis. To viņam izdevās realizēt, pateicoties Aleksandra Lukašenko līdzdalībai Rīgas skolnieka un viņa ģimenes liktenī. Kadetu skolā Iļjam nav viegli, kā viņš atzina, bet interesanti. “Divu mēnešu laikā neesmu paspējis visur aizbraukt un visu redzēt, stundas aizņem visu laiku. Pie jums ir augstāks izglītības līmenis, fizikā esmu mazliet iekavējis, jo programma ir nedaudz savādāka un grūtāka, bet ”pievilkšu”. Sāku mācīties baltkrievu valodu, paņēmu mācību grāmatas joprojām nesaprotu kas tā par valodu, tā kā krievu, bet savādāka. Ceru, ka pēc gada iemācīšos un pratīšu runāt baltkrieviski. Šeit man ļoti patīk matemātika, ķīmija, tajās esmu sekmīgs kā agrāk. Sākumā bija grūti ar fizisko sagatavotību, bet es jau sāku pierast. Man ļoti patika pirmsiesaukšanas apmācība, man tāds priekšmets vēl nav bijis,” iespaidos pēc divu mēnešu mācībām dalījās jaunietis.
Viņš piebilda, ka komanda viņu pieņēma kā iedzimto. Skolotāji vienmēr paskaidro, ja kaut kas nav saprasts. Draudzīgi komunicēju ar vietējiem puišiem un neaizmirstu arī savus draugus no Latvijas, sazvanos ar videočata palīdzību, stāstu, kā gājis kadetu skolā. Rīgas draugi par viņu ļoti priecājas, jo viņš piepildīja sapni un pievienojās kadetu skolas audzēkņu rindām.
Iļja atzīmēja, ka viņš pat neiedomājas, iespējams, ļoti attāli, kā tas ir būt kadetam. Neskatoties uz visām grūtībām, Iļja stāsta, ka dzīve skolā ir lieliska: ir piecas ēdienreizes dienā, puiši dzīvo hostelī ar bloku sistēmu, kur ir istabas diviem un trīs cilvēkiem. “Mans brālēns Kaļiņingradā dienēja līdzīgā mācību iestādē, taču viņš neizturēja fizisko sagatavotību un pameta mācības. Es sev apsolīju, ka izturēšu un beigšu kadetu skolu. Man šis ir svarīgs .karjeras solis starp skolu un augstskolu. Pēc koledžas beigšanas stāšos Militārajā akadēmijā Izlūkošanas fakultātē, lai aizstāvētu savu jauno dzimteni,” uzsvēra Iļja.
Kopā ar Iļju tajā dienā kadeta zvērestu nodeva 75 jauniesauktie. Kopumā izglītības iestādē mācās ap 270 cilvēku. Kā atzīmēja direktora pienākumu izpildītājs Oļegs Demidovs, bērniem zvēresta nodošanas diena ir nozīmīgs adaptācijas un iekļaušanās kadetu ģimenē posms, kā arī atbildīga un neaizmirstama diena.