Amerikāņi, lai atvieglotu migrēnu, sākuši ķerties pie vibratoru izmantošanas citiem mērķiem – gan sievietes, gan vīrieši tos uzliek uz galvas un kakla un apgalvo, ka jūtas labāk, raksta Wired.
Publikācijā norādīts, ka sociālajā tīklā Reddit populārajam atklājumam bijis analogs jau 19. gadsimtā – toreiz franču psihiatrs un neirologs Žans Mārtins Šarko atzīmēja, ka cilvēki, kas slimo ar Parkinsona slimību, pēc braukšanas pajūgā jūtas labāk. Viņš secināja, ka vibrācijām ir pozitīva ietekme uz nervu sistēmu, un nāca klajā ar “vibrējošo krēslu”.
Šarko kolēģim no Zviedrijas Karolinska institūta Tieu-Quan Lee šādas idejas joprojām šķiet daudzsološas.
“Daži cilvēki, kuri izmanto vibrāciju kā migrēnas terapiju, redz milzīgus pozitīvus rezultātus, kas ir ļoti intriģējoši,” viņš teica intervijā medijam.
Institūta darbinieki veica nelielu pētījumu par šo tēmu. Viņi 18 pacientiem migrēnas lēkmes laikā nāsī ievietoja katetru ar vibrējošu bumbiņu un sāka uzraudzīt viņu stāvokli.
17 pētījuma dalībnieki ziņoja, ka viņu galvassāpes ir samazinājušās par vismaz 50%, un puse no migrēnas vispār necieta 15 minūšu laikā pēc eksperimenta.
Darba autori Jan-Erik Huto un Rolf Hallin secināja, ka vibrācijas caur degunu ietekmēja pterigopalatīna ganglija nervu šūnas. Tas atrodas tāda paša nosaukuma galvaskausa dobumā, kas sazinās ar deguna dobumu, muti un galvaskausa ārējo pamatni, un pats mezgls ir savienots ar hipotalāmu.
Pēc zinātnieku domām, šī netiešā ietekme uz hipotalāmu ļauj smadzenēm atgūt kontroli pār ķermeņa limbisko sistēmu, kas regulē emocionālās reakcijas, tostarp sāpes.
Vismaz īslaicīgās vibrācijas priekšrocības apstiprināja amerikāņu zinātniece Adriana Lagier no Grand View universitātes Aiovas štatā. Viņa pārbaudīja, kā tieši vibratori ietekmē ādas šūnas uz pacienta galvas. Izrādījās, ka tās saraujas un velk līdzi pa mikrovilnīšus, kas saistīti ar nervu sistēmu. Tas ļauj nekavējoties mazināt spiedienu uz smadzeņu apvalku.
Kā atzīmē Wired, Zviedrijā saistībā ar šiem pētījumiem jau tiek izstrādāts īpašs vibrators galvai.