Nacionālā galerija mainījusi Edgara Degā zīmējuma “Krievu dejotājas” nosaukumu uz “Ukraiņu dejotājas”, mudinot citas kultūras institūcijas pārdomāt “slinkas” interpretācijas vai nepareizu ukraiņu mākslas un mantojuma marķēšanu. Par to vakar ziņoja The Guardian (Šeit)
Pēc ukraiņu ziņojumiem sociālajos tīklos galerija paziņoja, ka ir mainījusi franču impresionista 20. gadsimta mijas darba nosaukumu, kas pašlaik nav izstādīts. Tas ir pastelis, kurā attēlotas dejotāju trupa, ar kuras priekšnesumiem mākslinieks aizrāvās, redzot to uzstāšanos Parīzē savā vēlīnās dzīves posmā.
Ukrainas nacionālās krāsas, dzeltenā un zilā krāsa, ir pamanāmas it kā dejotāju nēsātajās matu lentās un viņu bizēs.
Nacionālās galerijas asistente sacīja: “Šīs gleznas nosaukums ir bijis diskusiju temats daudzus gadus, un tas ir ietverts zinātniskajā literatūrā; tomēr pašreizējās situācijas dēļ pēdējā mēneša laikā tai tika pievērsta pastiprināta uzmanība, tāpēc uzskatījām, ka ir piemērots brīdis atjaunināt gleznas nosaukumu, lai labāk atspoguļotu gleznas tēmu.
Pirms dažām nedēļām galerijas izglītības nodaļas darbinieks bija uzsvēris šo problēmu, savukārt kāds Londonā dzīvojošs ukrainis tam bija izmantojis Instagram.
Starp tiem, kas atzinīgi novērtēja Nacionālās galerijas rīcību, bija Marija Kaščenko, ukraiņu izcelsmes mākslinieku kopienas dibinātāja un direktore, kura popularizē māksliniekus, tostarp 21 ukraiņu mākslinieku šobrīd.
“Es saprotu, ka termins krievu māksla kļuva par vienkāršu jumta terminu, kas bija noderīgs, taču tagad ir ļoti svarīgi visu sakārtot. Kā ukrainiete es agrāk būtu piedzīvojusi laikus, kad mani sauca par krievieti vai kur ukraiņu mantojums tika raksturots kā krievisks,” viņa sacīja.
Apvienotās Karalistes kultūras institūcijai kritiku izteikusi arī Ukrainas institūta Londonā direktore Oļesja Hromeičuka, kura pagājušajā mēnesī vācu žurnālā Der Spiegel rakstīja: “Katrs ceļojums uz galeriju vai muzeju Londonā ar eksponātiem par mākslu vai kino no PSRS atklāj apzinātu vai vienkārši slinku nepareizu reģiona kā vienas bezgalīgas Krievijas interpretāciju; līdzīgi kā to vēlētos redzēt pašreizējais Krievijas Federācijas prezidents.
“Kuratoriem nav problēmu pasniegt ebreju, baltkrievu vai ukraiņu mākslu un māksliniekus kā krievus. Retos gadījumos, kad ukrainis netiek pasniegts kā krievs, viņš vai viņa var tikt parādīts kā “ukrainā dzimis”, kā tas notika ar kinorežisoru Oleksandru Dovženko vienā no lielākajām izstādēm par revolucionāro mākslu Londonā. ”
Nacionālā galerija pastāstīja Guardian par pētījumiem, kas turpinās par gleznām muzeja kolekcijā, un informācija par tās darbiem tiks atjaunināta, kad un kad tas bija nepieciešams un, kad parādījās jauna informācija.
Nacionālās portretu galerijas pārstāvis sacīja, ka galerija tika slēgta, kamēr tajā tika veiktas būtiskas pārmaiņas, bet projekta ”Iedvesmojošie cilvēki” ietvaros tika pārskatīta katra darba interpretācija, kas tiks izstādīta, kad tā tiks atvērta nākamgad.
Atsaucoties uz darbībām, kas veiktas saistībā ar Degā darbu, runasvīrs piebilda: “Mēs esam arī ļoti atvērti sabiedrības atsauksmju saņemšanai par konkrētiem darbiem un regulāri atbildam uz mūsu auditorijas komentāriem, tostarp sociālajos medijos.”