Krievijas karaspēkam ir būtiskas problēmas ar kaujām pilsētās, tāpēc viņi var mēģināt atrisināt šo jautājumu, izveidojot tā sauktās “Štorm Z” vienības. Taču vajadzīgās pieredzes trūkuma dēļ tas okupantiem diez vai palīdzēs.
Kāpēc Krievija nolēma izveidot vienības kaujām pilsētās un kāpēc tie, visticamāk, nenesīs panākumus agresoram skaidro eksperti.
Problēmas Krievijas armijā
Grupas ”Informatīvā pretošanās” militāri politiskais eksperts Aleksandrs Kovaļenko atzīmēja, ka šādi krievu plāni kārtējo reizi pierāda faktu, ka Krievijas karaspēkam ir problēmas.
“Es nevaru ne atspēkot, ne apstiprināt šo informāciju (par Štorm Z vienību veidošanu). Taču varu teikt sekojošo: Krievijas armijai kopumā ir lielas problēmas ar militārajām operācijām pilsētās,” sacīja Kovaļenko.
Pirmkārt, kā uzsvēra eksperts, okupantiem pilsētās karadarbības prasme nav pietiekami profesionāla. Viņiem to trūkst taktiski un stratēģiski.
“Otrkārt, esmu skeptisks par šo Štorm Z. Jo Štorm ir vienības, kas Krievijas okupācijas karaspēkā tiek formētas kopš 2022. gada. Bet šīs vienības ir zemākas bataljonu taktiskās grupas. Pēc tam, kad krieviem sāka parādīties problēmas ar personālu, ekipējumu, štata aprīkojumu katrai vienībai, viņi sāka veidot šīs Štorm vienības”, atcerējās Kovaļenko.
Viņš skaidroja, ka šīs vienības ir līdzīgas bataljona-taktiskajai grupai (BTG), taču tajā pašā laikā tām nav pietiekami daudz ekipējuma un tās ir ierobežotas. Tas ir, tās ir nedaudz pārveidotas BTG, ņemot vērā problēmas, kas radās Krievijas armijā. Tās tika izmantotas uzbrukuma operācijām ar ierobežotiem resursiem lauka apstākļos.
Pilsētu cīņai ir vajadzīgas prasmes
“Līdz ar to tas, ka tās tagad kaut kā asociējas ar uzsvaru uz pilsētu kaujām – neizslēdzu, bet tas tomēr rada šaubas. Paskaidrošu, kāpēc. Tam, pirmkārt, vajadzīgas atbilstošas iemaņas.” vērš uzmanību Kovaļenko.
Viņš gan atzīmēja, ka jaunizveidotajām vienībām šīs prasmes nebūs, ja tām tiks dotas 2-3 nedēļas vai pat mēnesis mācībām – tas tik un tā nedotu nepieciešamās iemaņas cīņai pilsētas apstākļos.
“Tas, ka viņi cenšas atrisināt problēmu ar cīņu pilsētās, ir patiesība. Tāpēc viņi palēnina ātrumu katrā vietā, kur ir apdzīvota vieta. Pat tagad Bahmutā mēs redzam, kā krievi lēnām virzās uz priekšu pilsētās, jo viņiem trūkst tieši pieredzes,” uzsvēra Kovaļenko.
“Krievijai ir vajadzīgi vismaz kaut kādi rezultāti”
Savukārt militārais eksperts Vladislavs Seļezņevs neizslēdza, ka krievi varētu ķerties pie šo speciālo vienību formēšanas taktikas. Taču viņš mudināja sagaidīt informācijas pārbaudi, ka ienaidnieks tiešām gatavo tā dēvēto “Štorm Z”.
“Kara studiju institūta (ISW) analītiķi atsaucas uz vārdā nenosauktu ukraiņu rezerves virsnieku, viņš informē kā primārais avots. Nav skaidrs, cik lielā mērā informācija tika pārbaudīta un cik šis virsnieks ir informēts par šāda veida vienību izveidi. Vai tik tā ir nejauša informācijas izmešana…”, sacīja Selezņevs.
Pēc eksperta domām, ja skatās uz tendenci, tad Krievijas armijai ir pieredze triecienvienību izmantošanā.
“Jo īpaši ”Vāgnera” PMK algotņi, kas darbojās un darbojas kā lielgabalu gaļa. Patiesībā viņi iet bojā pirmajā kaujā,” atzīmēja Seļezņevs.
Eksperts skaidro, ka šī taktika ir postoša vāgneriešiem. Tātad tas ir paredzēts tikko mobilizētiem vai ieslodzītajiem, kas tiek izmantoti kā “izlietojami materiāli”.
” Visticamāk, ka šādu taktiku (Štorm Z specvienību izveidošana ielu kaujām) var izstrādāt. Krievijai ir vajadzīgi daži rezultāti,” sacīja Seļezņevs.
Priekšvēsture
Atgādinām, ka nesenajā ISW ziņojumā tika publiskota informācija, ka Krievijas militārā pavēlniecība veido specializētas Štorm-Z rotas vienības cīņai pilsētu teritorijās vai nocietinātu punktu ieņemšanai.
Analītiķi kā “uzticamu avotu” min vārdā nenosauktu Ukrainas rezerves virsnieku.
Kā ziņots, Krievija no jauniesauktajiem rezervistiem veido Štorm Z specvienības. Tās tiek veidotas ārpus parasto armijas vienību struktūras un pēc tam “kombinē” ar esošajiem pulkiem un brigādēm.
ISW ierosināja, ka šīs vienības varētu izvietot gar Avdijivkas-Doņeckas frontes līniju. Tomēr to efektivitāte tiek apšaubīta, jo viņi iziet tikai 10–15 paātrinātas apmācības dienas.
Tāpēc analītiķi nonāca pie secinājuma, ka šis laiks būs pārāk īss, lai iebrucēji iemācītos veikt sarežģītas kaujas misijas, jo īpaši pilsētu teritorijās.