Tuvāko nedēļu laikā, kā prognozē žurnālisti, Ukrainai vajadzētu saņemt “ievērojamas tehnoloģiskās iespējas”. Bet krievi efektīvi strādā pie elektroniskās kara veidā, kas ir pielīdzināma melnajai maģijai: izkropļo frekvences, maldina GPS un sūta dronus nepareizā augstumā.
Pēc tam, kad Ukrainas bezpilota lidaparāti sāka uzbrukt dziļi aiz Krievijas frontes līnijām – kaimiņos esošajos Brjanskas un Belgorodas apgabalos, Krasnodaras apgabalā un citos reģionos -, daudzi Ukrainā uzdod jautājumu, vai Kijivai izdevies mazināt Krievijas militārās priekšrocības attiecībā uz tāla darbības rādiusa raķetēm, neesot liela attāluma sistēmām, piemēram, ATACMS. Par to 21. martā ziņo The Economist.
Ir vairākas jomas, kurās Ukraina izmanto dronus. Universālajos veikalos pieejami mazi droni, kas apseko teritoriju salīdzinoši nelielā attālumā vai nomet mazus šāviņus. Tāpat nevajadzētu izslēgt jaudīgākus izlūkošanas vai trieciena bezpilota lidaparātus, kas spēj nogādāt bumbas simtiem vai pat tūkstošiem kilometru dziļi ienaidnieka pozīcijās.
Un, ja izlūkošanas dronu aparatūra tiek ražota galvenokārt ārzemēs, tad uzbrukuma droni, lai arī mazākos daudzumos, gandrīz visi tiek ražoti Ukrainā. Un šeit izgudrotāji militāro tehnoloģiju jomā cer uz tehnoloģisku izrāvienu.
Ukrainas Digitālās attīstības ministrijas vadītājs, 32 gadus vecais Mihailo Fjodorovs uzskata, ka izrāviens šajā ziņā var notikt ātrāk, nekā daudzi domā. Pārmaiņu ietekmē armija strauji modernizējas – jau parādījušās aptuveni 60 jaunas vienības, kas veic uzbrukumus, izmantojot trieciena bezpilota lidaparātus. Ar atsevišķu personālu un komandieriem.
Šī ir pirmā šāda veida reforma pasaules praksē. Ir atjaunināta Ukrainas militārā doktrīna ar klasificētām instrukcijām par bezpilota lidaparātu izmantošanu. Šomēnes parādījās jauns militārais “klasteris”, kam jākļūst par saikni starp Ukrainas militārajām tehnoloģijām un starptautiskajiem uzņēmumiem ar investoriem.
Žurnālisti atsaucas uz Ukrainas Aizsardzības ministrijas iekšējās informācijas sniedzēja vārdiem, kurš, vēloties palikt anonīms, sacīja, ka Ukrainai tuvāko nedēļu laikā būtu jāsaņem “ievērojamas tehnoloģiskās iespējas”. Vienlaikus viņš brīdināja, ka Ukraina joprojām cietīs no krieviem, kuri jau kopš ziemas sākuma terorizē Ukrainas pilsētas ar šādiem Irānā ražotiem kamikadzes bezpilota lidaparātiem.
Karš kalpo kā laba bezpilota tehnoloģiju izmēģinājumu vieta. Taču dažas sistēmas ir izrādījušās patiesi efektīvas.
“Krievi ir ļoti, ļoti labi tajā, ko viņi dara,” sacīja avots. “Tas ir salīdzināms ar melno maģiju elektroniskā kara jomā. Viņi var izkropļot frekvences, apmānīt GPS un nosūtīt dronus nepareizā augstumā, galu galā. droni vienkārši nokrīt uz zemes. ”
Ukrainas izlūkošanas bezpilota lidaparāti var aptvert ne vairāk kā 15 kilometru rādiusu aiz Krievijas frontes līnijas, ziņo žurnālistu avots, kurš nesen pārraudzīja Ukrainas armija operācijas.
Starlink un Īlons Masks
Liela mēroga iebrukuma sākotnējā posmā Ukrainas bruņotajos spēkos tika cerēts, ka Ukrainas bezpilota lidaparāti spēs veikt izlūkošanu aiz ienaidnieka līnijām, izmantojot Īlona Maska satelītus Starlink. Taču tagad Starlink ir uzstādīti ģeobloki, kas neļauj termināļiem darboties ne tikai Krievijas okupētajās teritorijās, bet arī jūrā, kad raidītājs pārvietojas ar ātrumu, kas pārsniedz 100 km/h, teikts Ukrainas pārstāvju paziņojumā.
“Jūs to ievietojat laivā jūrā, un tas vienkārši pārstāj darboties,” žurnālisti atsaucas uz avota vārdiem.
Tāpēc tagad Ukrainas izstrādātājiem nākas ķerties pie citām, dārgākām sakaru sistēmām, uz viena spēkrata jāliek vairākas sistēmas.
Neseno bezpilota lidaparātu uzbrukumu panākumi Krievijas teritorijā liecina, ka Ukraina galu galā var atrast efektīvu risinājumu.
Sets Fratzmans, grāmatas “Dronu kari” autors, kurš izseko bezpilota lidaparātu izmantošanai kaujās, saka, ka, lai gan Ukraina ir pierādījusi šīs idejas dzīvotspēju, tā joprojām ir tālu no tās mēroga palielināšanas.
Vēl viena problēma ir atbilstošu dzinēju, īpaši benzīna, trūkums, kas nepieciešami liela attāluma kamikadzes droniem. Tikai daži ražotāji tos ražo, turklāt Ukrainai šajā tirgū jākonkurē ar tiešo ienaidnieku. Pēc Fjodorova teiktā, otras puses klātbūtne ir manāma.
Viņaprāt, sankcijas laika gaitā novedīs pie tā, ka Krievijas Federācijai pietrūks noteiktu detaļu. Taču viņš brīdina no pašapmāna šajā ziņā, jo Krievija aktivizē savas ražošanas līnijas apsteidzot Ukrainu.
Krievi kā mērķus izvēlas arī Ukrainas objektus, kur ražo bezpilota lidaparātus. Dmitro Šimkivs, daudzsološā tāldarbības dronu startapa AeroDrone līdzīpašnieks, saka, ka viņa uzņēmums ir klasificējis ražošanu un padarījis to mobilu.
Bezpilota tehnoloģiju straujā attīstība ir iemesls, kāpēc daudzi Ukrainā paļaujas uz izrāvienu aizsardzības nozarē. Žurnālistu avoti militārajā izlūkošanā atbildēja ar sengrieķu filozofam Platonam piedēvētu maksimu: “Nepieciešamība ir visu izgudrojumu māte.”