No ceturtdienas, 1. maija, Lietuvas mazumtirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās stājušās spēkā ievērojamas izmaiņas – norēķinoties skaidrā naudā, preču vai pakalpojumu groza summas sāks noapaļot. Tas ir paredzēts, lai izņemtu no apgrozības 1 un 2 centu monētas. Daži lietuvieši ir atjēgušies – ko darīt, ja desmit gadu laikā kopš eiro ieviešanas ir sakrājušās vairākas krājkasītes vai pat kurpju kastes ar šīm monētām?
Lietuvas Banka vispirms uzsver, ka šīs monētas joprojām ir likumīgs maksāšanas līdzeklis
“Tās arī turpmāk tiks pieņemtas maksāšanai tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās, taču to apgrozība dabiski samazināsies,” saka Lietuvas Bankas (LB) komunikācijas vadītāja Vītaute Šmaižīte-Kuliešiene .
Tiesa, saskaņā ar spēkā esošajiem tiesību aktiem tirgotājiem viena maksājuma laikā nav jāpieņem vairāk par 50 jebkuras nominālvērtības eiro vai eiro centu monētām. Un ko darīt tiem iedzīvotājiem, kuriem dažādās krājkasītēs, burkās vai kastītēs ir kaudzēm sakrājušās mazākās nominālvērtības centu monētas?
“Ja tirgotāji neiebilst, iedzīvotāji veikalā vienā kasē var norēķināties ar vairāk nekā 50 monētām.
Pašapkalpošanās kasēs, kas pieņem skaidru naudu, visticamāk, šāda ierobežojuma vispār nav,” sacīja LB pārstāve.
Tomēr, ja nevēlaties uz veikalu stiept līdzi monētu maisu, tās varat apmainīt pret banknotēm, lielākas nominālvērtības monētām vai banknotēm Lietuvas Bankas kasēs Viļņā vai Kauņā.
Saskaņā ar konkrētās bankas noteiktajiem nosacījumiem un likmēm uzkrātos centus var apmainīt pret banknotēm arī komercbanku filiālēs, kas sniedz skaidras naudas pakalpojumus.
Uzņēmēji monētas var bez maksas apmainīt arī Lietuvas Bankas kasēs Viļņā un Kauņā.
“Fiziska vai juridiska persona dienā var apmainīt aptuveni 500–1000 eiro monētu – tik daudz, cik ietilpst speciālā viena litra kastītē, ar tūlītēju samaksu vai arī vienu reizi dienā fiziska vai juridiska persona var apmainīt eiro monētas, neierobežojot to daudzumu un pārskaitot naudu uz klienta norādīto kontu ne vēlāk kā 15 darba dienu laikā,” noteikumus atgādināja Lietuvas Bankas pārstāve.
Monētas var apmainīt vai iemaksāt savā bankas kontā arī kredītiestāžu filiālēs, kas sniedz skaidras naudas pakalpojumus, saskaņā ar konkrētās kredītiestādes noteiktajiem noteikumiem, nosacījumiem un likmēm. LB Bankas pārstāve uzsvēra, ka nav noteikta termiņa, līdz kuram iedzīvotāji vairs nevarēs norēķināties vai apmainīt savas centu monētas.
Ko darīs tālāk?
Vēl nav izlemts, kā tiks izmantotas no apgrozības izņemtās 1 un 2 centu monētas.
“Valsts centrālā banka var piedāvāt iepirkt no apgrozības atgrieztās 1 un 2 centu monētas citām valstīm, kurās monētas aktīvi apgrozās, vai arī iznīcināt un pārdot kā metāllūžņus,” iespējamos monētu izmantošanas scenārijus apzināja V. Šmaižīte-Kuliešiene.
Viņa vēlreiz atgādina, kā no 2025. gada 1. maija, norēķinoties skaidrā naudā, iepirkumu groza gala summa tiks noapaļota uz augšu.
Kopējā maksājamā summa tiks noapaļota līdz 5 dalījumam: noapaļota uz leju vai uz augšu līdz tuvākajiem 5 centiem atkarībā no tā, vai pēdējais cipars ir tuvāk 5 vai tuvāk 10.
Piemērojot noapaļošanu, 1 un 2 centu monētas joprojām var izmantot, lai samaksātu par noapaļoto summu. Kad pircējs veic pirkumu skaidrā naudā, viņam izsniegtajā kases čekā jānorāda gan noapaļotā summa, gan kopējā summa, kas jāmaksā pēc noapaļošanas.
Pēc Lietuvas Bankas datiem, kopš eiro ieviešanas ir zaudēti jau vairāk nekā 2 miljoni 1 un 2 eirocent monētās jeb katru gadu aptuveni trešdaļa miljona eiro. Lielāko daļu 1 un 2 centu monētu maksājumiem izmanto tikai vienu reizi, un monētu vērtība ir mazāka par to ražošanas izmaksām.