Lietuvā valsts skolās strādājošo pedagogu vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pārsniedz 2,2 tūkst. eiro un ir par desmit procentiem augstāka nekā vidēji valstī, liecina Lietuvas Datu valsts aģentūras (VDA) informācija
Aģentūras ģenerāldirektores vietniece Inga Masiulaitytė-Šukevič stāsta, ka pedagogu vidējā bruto (pirms nodokļu nomaksas) darba samaksa šā gada otrajā ceturksnī bija 2210 eiro.
”2023.gada otrajā ceturksnī valsts sektora pedagogu vidējā darba samaksa bija 2210 eiro un bija par 10 procentiem lielāka nekā valstī strādājošo vidējā alga. (…) Tāda pati tendence saglabājas arī pēdējo desmit ceturkšņu laikā”, ceturtdien preses konferencē sacīja I.Masiulaitytė-Šukevič.
Aģentūra apgalvo, ka Valsts kontroles pedagogu vajadzību novērtējuma ziņojumā ir ietverta maldinoša informācija par pedagogu vidējo bruto darba samaksu 2022.gadā, kas, pēc IZM datiem, bija 2041 eiro.
Pēc VDA domām, publiskajā diskusijā par pedagogu algām tiek pasniegta un manipulēta ar nepareizu informāciju.
Pēc viņas teiktā, tas aprēķināts, izmantojot kompleksu metodoloģiju, pamatojoties uz ceturkšņa matemātiskajiem 23%. pēc valsts izglītības iestāžu sniegtajiem datiem.
“Izglītības iestādes sniedz informāciju un datus par aprēķinātajiem pedagogu darba samaksas fondiem, pedagogu nostrādātajām un apmaksātajām stundām bez ikgadējā atvaļinājuma, slimības dienām, kā arī nodrošina nepilna laika pedagogu rādītāju (…) Mūsu izmantotajās apmaksātajās stundās ietilpst viss tiek ieskaitīta arī darbinieku noslodze, virsstundas un cits apmaksātais laiks,” sacīja VDA vadītāja vietniece.
Pēc pedagogu vidējās darba samaksas aprēķināšanas metodikas ceturtdien prezentējošās aģentūras vērtējuma, bruto alga nav tas pats, kas ienākumi.
”Darba algas fondi bieži vien tiek pielīdzināti ienākumiem, taču starp šiem diviem rādītājiem vienlīdzības zīmi likt tiešām nav iespējams (..) Bruto darba samaksas fondos ietilpst pamatalga un piemaksa, neskaitot materiālo pabalstu, kompensāciju par neizmantoto ikgadējo atvaļinājumu, atlaišanas pabalstu. atalgojumu un līdzīgi (…) Ienākumi sedz visu”, sacīja I. Masiulaitytė-Šukevič
Publiskās debates par pedagogu algām izcēlās par pēdējiem, lai no janvāra algas augtu straujāk, neskatoties uz solījumiem, ka algas jau septembrī sasniegs 130% no valsts vidējās algas, pretējā gadījumā tiek plānots streiks.
Lietuvas izglītības darbinieku arodbiedrības, kas plāno streiku, vadītājs Andrius Navickas sacīja, ka viņu mērķis kopumā ir 56 procenti. skolotāju algu pieaugums.
Izglītības ministrs Gintauts Jakšts otrdien paziņoja, ka ierosinājis skolotāju arodbiedrībām no nākamā gada janvāra paaugstināt pedagogu algas par 6 procentiem, taču viņš atbalstu neguva.