Lietuva, Gruzija un Latvija kļuvušas par līderēm vīna piegāžu ziņā Krievijai laika posmā no 2023. gada janvāra līdz augustam. Kopējais piegāžu apjoms no šīm trim valstīm pārsniedza 317,5 miljonus USD. Itālija un Spānija tika izspiestas no pirmajām trim valstīm, norāda vairāku statistikas dienestu dati.
Kopumā šajā laika posmā Krievijā ievests vīns 485 miljonu dolāru vērtībā, vairāk nekā ceturto daļu no šī apjoma veidoja Lietuva, tās eksports gada laikā palielinājies par 20,6%. Arī Gruzija un Latvija uzrādīja pieaugumu attiecīgi par 19,4% (112,1 miljonu ASV dolāru) un 18,5% (79,5 miljoniem ASV dolāru).
Itālija bija tikai ceturtā vīna piegādātāju sarakstā Krievijai ar pārdošanas apjomu 72,7 miljoni USD. Top 10 bija arī Spānija (20,8 miljoni USD), Polija (18,3 miljoni USD), Vācija (11,3 miljoni USD), Čīle (10,4 miljoni USD), Portugāle. (7,7 miljoni USD) un Armēnija (6,3 miljoni USD).
Izaugsmē par līderi kļuva Čehija, kas vairāk nekā četras reizes palielināja vīna piegādes Krievijai, tiesa, par nelielu summu – $ 46 000. Būtisku izaugsmi uzrādīja arī Grieķija un Turcija, attiecīgi 3,5 un 3 reizes.
Krievijas Federālo un reģionālo alkohola tirgu izpētes centra direktors Vadims Drobizs intervijā BBC sacīja, ka Baltijas valstis vairāk nekā 20 gadus darbojas kā tranzīta saites vīna piegādē Krievijai no citām Eiropas valstīm. . Krievijas Federācijas likumdošana nosaka, ka ārvalstu alkoholiskajiem produktiem jābūt piegādātiem ar akcīzes nodokļa marku, kas padara Baltiju par ērtu punktu akcīzes nodokļa maksāšanas posmam. Vairāk nekā puse no Francijas, Itālijas un Spānijas uz Krieviju eksportētā vīna šķērso Lietuvu un Latviju kā muitas dokumentos norādītās tranzīta vietas.
2022. gada pavasarī, reaģējot uz iebrukuma Ukrainā sākumu, Eiropas Savienība aizliedza piegādāt Krievijai savus vīnus par vairāk nekā 300 eiro par vienību. Alkohola eksportu uz Krieviju ierobežoja arī ASV un Austrālija. 2023. gada jūlijā Krievijas valdība paaugstināja ievedmuitas likmi vīnam no “nedraudzīgām” valstīm no 12,5 līdz 20%.