Pēc tam, kad Ziemeļkoreja nolēma nosūtīt karaspēku Krievijas atbalstam karā pret Ukrainu, Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieliuss Landsberģis aicināja atgriezties pie diskusijas par Rietumu karaspēka nosūtīšanu uz Ukrainu.
“Gada sākumā (Francijas prezidents Emanuels) Makrons deva mājienus par militārpersonu izvietošanu. Līdz gada beigām Ziemeļkoreja to ir izdarījusi. Mēs joprojām atpaliekam un reaģējam uz eskalāciju, nevis to apturam. Tagad mums vajadzētu atgriezties pie Makrona izvirzītajām idejām, labāk “Ir vēlu nekā nekad,” savā X tīkla kontā svētdienas vakarā rakstīja Lietuvas diplomātijas vadītājs.
Runājot par Rietumu atbalstu Ukrainai, jo tā pretojas Krievijas iebrukumam, Makrons februāra beigās sacīja, ka neizslēdz iespēju nākotnē nosūtīt sabiedroto karaspēku uz uzbrukuma valsti.
Daži Rietumu partneri šādus Francijas līdera paziņojumus noraidīja. Toreiz Lietuvas amatpersonas sacīja, ka apsver iespēju nosūtīt militārpersonas uz Ukrainu apmācīt ukraiņus, taču pagaidām galvenā prioritāte ir nodrošināt ieročus un munīciju.
Pagājušajā nedēļā Seulas izlūkošanas aģentūra paziņoja, ka Ziemeļkoreja nolēmusi nosūtīt “liela mēroga” militāros spēkus, lai atbalstītu Krievijas karu Ukrainā. 1,5 tūkstoši specvienības karavīru jau atrodas Krievijas austrumu daļā un piedalās mācībās.
Pagājušajā nedēļā Ukrainas militārā izlūkdienesta vadītājs Kirilo Budanovs vietējiem medijiem pastāstīja, ka pašlaik tur mācās aptuveni 11 000 Ziemeļkorejas kājnieku. Viņš prognozēja, ka līdz novembrim viņi būs gatavi doties kaujā.
Pēc tam Ukrainas amatpersonas publiskoja video, kurā it kā redzams desmitiem Ziemeļkorejas karavīru, kas stāv rindā, lai iegādātos Krievijas militārpersonu formas. Amatpersonas norāda, ka tas liecina, ka karā tiek iesaistīti Phenjanas sūtītie karavīri.
Maskava un Phenjana ir bijušas sabiedrotās kopš Ziemeļkorejas dibināšanas pēc Otrā pasaules kara un kļuvušas tuvākas kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022.gadā.
Eksperti jau sen apgalvo, ka Krievijas karaspēks izmanto Ziemeļkorejas raķetes, lai uzbruktu Ukrainai, taču gan Maskava, gan Phenjana to noliedz.