Šorīt daļa Lietuvas pamodās ar līdz pārdesmit centimetru dziļu sniegu. Pēc klimatologa Donata Vaļuka teiktā, sniegs kā tāds nepārsteidz, taču pārsteidz fakts, ka aprīļa sākumā bija silts un tagad auksts. Par to ziņo LRT
Kā vēsta Lietuvas sinoptiķi, laikapstākļus visai pirmdienai noteica dienvidu ciklons, valstī bija mākoņains, praktiski visā valstī sniga, vietām stiprs un slapjš sniegs.
”Augstākā gaisa temperatūra bija tikai 0-5 grādi pēc Celsija. Naktī sniga galvenokārt ziemeļu rajonos. Zemākā gaisa temperatūra bija -1…0 grādi, tikai jūras krastā un jūrā bija no 0 līdz 2 grādiem,” vēsta sinoptiķi.
Pēc viņu domām, pamatojoties uz 8 st. datiem, biezākā sniega sega veidojusies Panevēžas, Šauļu un Radvilišķu apkaimēs, kur tā sasniedza pat 12-17 cm.
Spēcīgās snigšanas dēļ uz kokiem, krūmiem, vadiem, siltumnīcām un dažādām konstrukcijām izveidojās slapja sniega pārklājums, kas lauza vai nolieca koku zarus, daļu iedzīvotāju atstājot bez elektrības.
Daži ceļu posmi bija neizbraucami kritušo koku dēļ.
Tiesa, šķiet, ka sniegputenis valstī nebūs ilgi.
Kā otrdien LRT RADIO pastāstīja Lietuvas hidrometeoroloģiskā sinoptiķe Simona Dalinkevičiūte, tuvojoties nedēļas nogalei, termometru stabiņi turpinās kāpt.
Kā norāda Lietuvas Hidrometeoroloģijas dienesta Klimata un pētniecības nodaļas vadītājs D. Vaļukas, sniegam kā tādam nevajadzētu būt pārāk pārsteidzošam. Viņš pastāstīja, ka sniegs aprīlī vēsturiski ir ierasta parādība.
”Aprīlī bieži snidzis. Kopumā aprīļa pirmā puse bija laiks, kad nokusa pa ziemu uzkrātais sniegs un bija pavasara pali”, sacīja D. Vaļukas.
Tomēr pēdējos gados tas nav īpaši izplatīts. Pēc D. Vaļuka domām, cilvēkus, iespējams, vairāk pārsteidz fakts, ka aprīļa sākumā bijis ārkārtīgi silts.
”Aprīļa sākumā, marta beigās bija nenormāli silts, kas noveda pie ļoti agras veģetācijas, apzaļumošanās un augu ziedēšanas, un tagad pārsteidz sniegs. Ja aprīļa sākums būtu vēss un augu veģetācija aizkavētos, mēs būtu mazāk pārsteigti,” viņš teica.
Šādi kontrasti, kad koki zaļo, bet snieg snieg, klimata pārmaiņu dēļ kļuvuši biežāki, apgalvoja D. Vaļiukas.