13. un 15. jūnijā plkst. 17.30, tuvojoties latviešu tradicionālajiem svētkiem, Liepājas muzejs Kūrmājas prospektā 16/18 aicina ikvienu interesentu uz Saulgriežu ieskaņu pasākumiem – ciklu “Gatavojamies Jāņiem”.
Trešdien, 13. jūnijā, plkst. 17.30 sadarbībā ar ziedu dizainu studiju “Liepzars” būs iespēja iepazīties ar dažādām Jāņu zālēm, to pielietojumu, veidiem un vākšanu. Tā kā jau senatnē zālēm, to ievākšanai un pielietojumam Jāņos tika piegriezta īpaša vērība, tad arī mūsdienās būtu lietderīgi iepazīt būtiskākos, ar jāņuzālēm saistītos jautājumus. Jāņuzāles tiek pītas Jāņu vainagā, no tām tiek veidotas dažādas dekorācijas un kompozīcijas, rotātas mājas, svinību vieta, sēta, kā arī saimniecības ēkas. Ar tām dažādos veidos rotājas paši svinētāji, tiek rotāti mājlopi un mājdzīvnieki, pielietotas dažādos skaistuma un veselības rituālos. Jāņu svinēšana bez jāņuzālēm vēl joprojām nav iedomājama, tām visos laikos ir piemērota ne vien praktiska, bet arī dziednieciska nozīme.
Savukārt piektdien, 15. jūnijā, plkst. 17.30 pirtnieks Vilnis Beihmanis stāstīs par latviešu pirts tradīcijām. Pirts mūsu senčiem ir bijusi nozīmīga visas dzīves garumā – gan cilvēkam ienākot šajā pasaulē, gan apprecoties, gan arī dodoties tai saulē. Mūsu pirts tradīcijas ir ļoti senas. Atšķirībā no citu tautu pirtīm, latviskajā pirtī tiek ienests ļoti daudz dabas, izmantotas daudzas dažādas pirts slotiņas, tējas u. tml. Mūsu senči pēc Jāņu svinēšanas neizmeta novītušās jāņuzāles, bet gan izmantoja tās, piemēram, pirts slotiņu un tēju gatavošanā, jo ticēja, ka šiem augiem piemīt neizmērojama enerģija, ko var iegūt tikai gada auglīgākajā laikā, proti, vasaras saulgriežos. Svarīgi ir apzināties, ka pirtī dodamies ne tikai mazgāties, sildīties un pērties, bet gan arī sevi iekšēji attīrīt un sakārtot. Par to visu sīkāk arī pirtnieka sagatavotajā stāstījumā.
Anita Urkauska
muzejpedagoģe