Līdz novembra beigām Liepājas muzejā, Kūrmājas prospektā 16/18 pamatekspozīcijas “Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs” telpās apskatāma ekspresizstāde “Suiti ciemojas Dienvidkurzemē”, kurā izvietoti muzeja krājumā esošie priekšmeti, kas stāsta par Suitu novadu.
Liepājas muzeja krājuma ekspresizstāde par suitu apģērbu ļauj salīdzināt senās tradīcijas apģērba valkāšanā, kā arī to attīstības ceļu un atšķirības vai līdzību ar Dienvidkurzemes apģērbu un rotām.
Košo krāsu salikums suitu apģērbā gan nav īpaši atšķirīgs no Dienvidkurzemes krāsām Nīcas un Bārtas tautastērpos. Tāpat arī sarežģītu rakstu adījumi un izšuvumi tika cienīti kaimiņu novados. Suitu novada tautastērpos saglabātas atšķirīgas proporcijas, bet tiem līdzīgi tērpi valkāti arī Kuldīgā un Ventspilī.
Tomēr Suitu novada ļaužu atšķirīgais dzīvesveids izpaužas apģērbā, paradumos, reliģijā. Suitiem raksturīga katoļticība, kas padara tos atšķirīgus no lielākoties luteriskās Kurzemes.
17.gs. pēc poļu amatnieku un zemnieku nometināšanas senajā Alšvangā un izteikti poliskā dzīvesveida iedibināšanas muižas vidē, bija vērojama arī atšķirīgu sadzīves tradīciju veidošanās.
Ilze Skangale,
Liepājas muzeja
sabiedrisko attiecību speciāliste