10. augustā plkst. 16:00 Talsu novada muzejā atklās divu pieredzējušu un nopelniem bagātu Liepājas tautas mākslas un kultūras centra studiju – „Zītars” un „Liepava”- darbu izstādi; tā būs apskatāma līdz 7. septembrim.
Ir pagājis diezgan ilgs laiks, kad Talsu muzejā pēdējo reizi redzējām Dienvidkurzermes lietišķās mākslas meistaru darbus ( 2001. gadā notika TLMS „Kursa” organizēta izstāde „Zeķe Kurzemē”, kā arī Liepājas dzintara apstrādes meistari piedalījās izstādē „Dzintars Baltijā” mūsu muzejā ). „Liepavu” varam vispār uzskatīt par vecāko lietišķās mākslas studiju Latvijā – tā par savu dibināšanas gadu uzskata 1953. gadu, studija „Zītars” dibināta 1969. gadā. Abi izcilie meistaru kolektīvi vienmēr par savu pamatu uzskatījušas Dienvidkurzemes arheoloģisko un etnogrāfisko mantojumu – tas vēl arvien tiek rūpīgi pētīts un vētīts, vienmēr tur atrodot iedvesmu un idejas; tās tiek pielietotas arī laikmetīgu un modernu rotas lietu un audumu radīšanā. Taču abas studijas atļaujas arī drosmīgi eksperimentēt, radot interesantas tematiskas izstādes.
Studija „Zītars” ( vadītāja Austra Ziemele ), kuras ap 15 meistaru vidū ir arī Talsu rotkalis Andris Gūtmanis, izstādīs dzintara kaklarotas, kniepķenus, saktas, auskarus, brošas, metāla važiņas – savus darinājumus, kuri eksponēti ne tikai Latvijā, bet arī daudzviet plašajā pasaulē. Studija „Liepava” ( ap 30 dalībnieku, vadītājas Smaida Rubeze un Ilona Volkovska ) eksponēs pārsvarā lielos Kurzemes lakatus un šalles, jādomā, košās un piesātinātās krāsās – kā jau lepnie kurzemnieki…
Guna Millersone,
alsu novada muzeja galvenā speciāliste
mākslas jautājumos