No 24. jūlija plkst. 17 Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupācijas režīmos” K. Ukstiņa ielā 7/9 Otrā pasaules kara laika modes tērpu izstādes ietvaros būs skatāma Liepājas muzeja veidota tematiskā izstāde “Taisnīgie starp tautām Liepājā”, kas atklāj Liepājas ebreju glābšanas stāstus Holokausta laikā (1941–1945).
Kā uzsvēra šīs izstādes satura autore un Liepājas muzeja vēsturniece Anna Norvele, Liepājā un tās apkārtnē zināmi 11 ebreju glābšanas stāsti. Viens no tiem beidzās traģiski, bet pārējos desmit gadījumos tika izglābti 30 ebreji. “Taisnīgā starp tautām” tituls piešķirts 26 cilvēkiem. Tas ir goda tituls, ko Izraēlas oficiālais memoriāls “Jadvašem” piešķir cilvēkiem, kas Holokausta laikā riskēja ar savu dzīvību, glābjot ebrejus.
Vācu okupācijas laikā (1941–1945) tika iznīcināta gandrīz visa Liepājas ebreju kopiena. Divas lielākās nogalināšanas akcijas notika 1941. gada 24.–25. augustā un 15.–17. decembrī. 1942. gada jūlijā izveidoja Liepājas geto, kur ievietoja tos ebrejus, kas vēl bija dzīvi – lielākoties tie bija profesionāļi, ko nodarbināja piespiedu darbā vācu armijas labā – mehāniķi, elektriķi, amatnieki u.c.
1943. gada oktobrī geto likvidēja un tā iemītniekus pārveda uz Mežaparka koncentrācijas nometni Rīgā. Tur viņus nosūtīja uz dažādām darba nometnēm vai nogalināja. 1944. gadā, tuvojoties padomju armijai, viņus pārveda uz Vāciju, lielākoties Štuthofas koncentrācijas nometni.
Jau ziņots, ka trešdien, 24. jūlijā, plkst. 17 Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos” K. Ukstiņa ielā 7/9 atklās izstādi par Otrā pasaules kara laika modi, kurā būs skatāmi vēsturiskie tērpi no slavenā modes vēsturnieka un populārā televīzijas raidījumu vadītāja Aleksandra Vasiļjeva (Parīze, Francija) privātkolekcijas.
Izstādes atklāšanā piedalīsies arī pats Aleksandrs Vasiļjevs, kurš iezīmēs šī laikmeta dramatiskās šķautnes, galvenokārt, runās par sieviešu ģērbšanās stilu un modes tendencēm Otrā pasaules kara laikā, kā arī iepazīstinās ar savas kolekcijas tērpiem.
Izstāde būs ne tikai par modi, bet, pateicoties Liepājas muzeja un Latvijas Kara muzeja krājuma priekšmetiem, vēstures liecībām no Ingvildas un Andra Skābes, Ivara Vītola un Raimonda Valtera privātkolekcijām, ļaus izjust ļaužu dzīvi, noskaņojumu un centienus kara apstākļos.
Otrais pasaules karš satriecis cilvēci ar savu cietsirdību un cinismu, atstājot spēcīgu ietekmi uz dažādām dzīves sfērām, iespaidojot katru ģimeni, cilvēku personiski.
Izstāde būs apskatāma līdz 30. decembrim.
Ilze Skangale,
Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste