Šveices parlamenta augšpalātas (Kantonu padomes) deputāti apstiprināja drošības komisijas iniciatīvu atvieglot prasības uz citām valstīm piegādāto Šveicē ražoto ieroču reeksportam. Par to ziņots likumdevēja paziņojumā presei.
Ja lēmumu atbalstīs Nacionālā padome, parlamenta apakšpalāta, tiesības pārvest Šveicē iegādāto militāro tehniku uz trešajām valstīm, tostarp Ukrainu, varēs iegūt arī citas valstis.
“Valstis, kas pērk Šveices militāros materiālus, ar noteiktiem nosacījumiem ir jāļauj tos reeksportēt uz valstīm, kuras ir iesaistītas militāros konfliktos. Kantonu padome trešdien apstiprināja šo nostāju ar 22 balsīm par, 17 pret un 4 atturoties.
Ja izmaiņas stāsies spēkā, pircējvalstīm “joprojām būs jāparaksta nereeksporta deklarācija, bet tas būs ierobežots līdz pieciem gadiem valstīm, kurām ir kopīgas Šveices vērtības un kurām ir salīdzināms eksporta kontroles režīms”, piezīmēts preses relīzē. Šajā gadījumā “militāro materiālu nodošana konfliktā iesaistītai valstij būtu atļauta, ja tā izmanto savas pašaizsardzības tiesības saskaņā ar starptautiskajām publiskajām tiesībām”.
Tajā pašā laikā 1.jūnijā Šveices parlamenta apakšpalāta noraidīja priekšlikumu atļaut ieroču reeksportu uz Ukrainu. Lielākās labējās populistiskās Šveices Tautas partijas pārstāvis Nacionālajā padomē Žans Liks Adors sacīja, ka likuma pieņemšana būtu valsts militārās neitralitātes pārkāpums. Apakšpalātas prezidents Martins Kandinas, kurš iestājās par reeksporta atļaušanu, atsaucās uz Nacionālās drošības politikas padomes komitejas locekļu vairākuma viedokli, saskaņā ar kuru militārā aprīkojuma reeksports ir “saderīgs ar neitralitāti”.
2022. gada jūnijā Šveice aizliedza Dānijai un Vācijai piegādāt Ukrainai munīciju pretgaisa ieročiem Gepard un bruņumašīnām Piranha III. Berne skaidroja, ka pretējā gadījumā tiktu pārkāpts militārās tehnikas likums, kas aizliedz Šveicē ražoto ieroču nodošanu militārā konfliktā iesaistītajām valstīm.