Kopš 2023. gada Lielbritānijā strauji pieaudzis lauksaimniecības tehnikas zādzību skaits. Lielbritānijas policija uzskata, ka tehnika tiek nelegāli nogādāta uz Krieviju, pret kuru tiek piemērotas bargas sankcijas, raksta Politico.
Lauksaimniecības tehnika, bez šaubām, nonāks Austrumeiropā, izdevumam sacīja inspektors Endrjū Hadlstons, kurš vada Apvienotās Karalistes Nacionālo lauku noziedzības nodaļu.
Policista rīcībā nav pārliecinošu pierādījumu, ka tehnika galu galā nonāk Krievijā, taču viņš un viņa vecākie kolēģi “par to gandrīz nešaubās”. “Ja jūs man jautātu par manu profesionālo viedokli par valsti, kurai piemēro sankcijas, tad es absolūti profesionāli sagaidītu, ka melnais tirgus uz to reaģēs. To dara noziedznieki, ”sacīja Hadlstons.
Pēc kara sākuma Ukrainā daudzi lauksaimniecības tehnikas un iekārtu ražotāji pārtrauca piegādes uz Krieviju. Konkrēti, šādu lēmumu pieņēma inženieru gigants John Deere un Nīderlandes uzņēmums Lely.
Noziedzība laukos Lielbritānijā tradicionāli ir bijusi augsta, taču kopš 2023. gada situācija ir strauji pasliktinājusies. Būvniecības un lauksaimniecības tehnikas zādzību skaits pirmajā ceturksnī Anglijā un Velsā palielinājies par vairāk nekā 300%. Visbiežāk tika zagti ekskavatori un dārgas GPS ierīces, kas ļauj lauksaimniekiem efektīvāk kartēt laukus un stādīt labību.
Kāds lauksaimnieks situāciju Politico nodēvēja par “sliktāko, ko viņš jebkad redzējis”. Pēc viņa teiktā, šogad lauksaimniecības tehnika ir apdraudēta visu laiku, lai kur tā tiktu glabāta.
Aprīlis bija otrais sliktākais mēnesis GPS iekārtu zādzību rekordos, paziņoja apdrošināšanas sabiedrība NFU Mutual. Uzņēmuma izdevumi ir dubultojušies līdz 500 000 mārciņu.
Apvienotās Karalistes valdība ir atzinusi GPS ierīču zādzību problēmu. “GPS sistēmu zādzība ir milzīga problēma. Vai ir saistība ar Krieviju, nezinu, bet tās ir ļoti vērtīgas un viegli noņemamas. Tās maksā astoņus, deviņus, desmit tūktošus gabalā,” intervijā Politico sacīja federālā amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.
Pagājušajā vasarā Kommersant ziņoja, ka Krievijas zemnieki saskārās ar rezerves daļu trūkumu ārvalstu lauksaimniecības tehnikai un grūtībām to uzturēt. Valstī palikušo detaļu izmaksas pieaugušas par 30-100%. Tajā pašā laikā importētās automašīnas lauksaimniecības uzņēmējdarbībā toreiz veidoja 30–40% no visa autoparka.
Krievijas Zemkopības ministrija aprīlī brīdināja, ka ārvalstu ražotāju aiziešana izraisīja pašmāju iekārtu sadārdzinājumu. Līdz ar to lauksaimnieki, salīdzinot ar iepriekšējiem diviem gadiem, ir samazinājuši jaunas lauksaimniecības tehnikas iegādes tempus, kas var novest pie lauksaimniecības produktivitātes krituma, norādīja ministrijā.