Lielbritānijas un Krievijas amatpersonām ir notikušas vairākas diplomātiskās sarunas Ukrainas kara laikā. Kā britu izdevumam i (The i Paper) stāstīja avoti. Tikšanās notika vairāk nekā pusotru gadu dažādās vietās, tostarp Vīnē un Ņujorkā.
Sarunās puses pārrunāja Lielbritānijas un starptautiskās sabiedrības drošības jautājumus, kā arī tika skarti jautājumi par graudu deficītu un kodoldrošību Ukrainas kara kontekstā. Kāds britu diplomāts, kas bija iesaistīts dažās no sanāksmēm, sacīja, ka vienīgais jautājums, ko Lielbritānija nemēģināja apspriest, bija iespējamās miera sarunas ar Kijevu.
“Mēs esam uzturējuši kontaktus un uzskatām, ka ir svarīgi uzturēt atklātu dialogu Ukrainas kara laikā. Mēs neslēdzam miera līgumus neviena vārdā, taču ir svarīgi saglabāt šo saziņas kanālu atvērtu,” viņš skaidroja.
Apvienotās Karalistes Ārlietu ministrijas pārstāvis apstiprināja, ka tikšanās ar Krievijas amatpersonām notika tikai tad, kad tās tika uzskatītas par “absolūti nepieciešamu”, un sacīja, ka jebkādi apgalvojumi, ka sarunas ir mēģinājums vienoties par kara izbeigšanu Ukrainā, “nav ticami un nepatiesi”.
“Nostāja jebkurās sarunās ir jānosaka Ukrainai un Ukrainas valdībai, tāpat kā Ukrainai ir jānosaka sava brīvā un demokrātiskā nākotne,” viņš sacīja.
Bijušais izlūkdienesta darbinieks, kurš tagad sadarbojas ar Apvienotās Karalistes valdību drošības jautājumos, sacīja, ka kara laika diplomātija ir “laba lieta”, jo starptautiskā sabiedrība mēģina atrisināt kodolkara un graudu eksporta jautājumus. “Es būtu vairāk nobažījies, ja šādas sarunas nenotiktu,” viņš atzina.
Britu izlūkdienesta virsnieks piebilda, ka valstis gandrīz vienmēr uztur diplomātiskos saziņas kanālus. “Visi kari beidzas sarunās, vai ne?” – viņš piebilda.