Apvienotajā Karalistē ir piedzimuši astoņi bērni, kas ieņemti, izmantojot inovatīvu ārpusķermeņa apaugļošanas (IVF) procedūru, kurā tiek izmantota trīs cilvēku DNS. Pētījums publicēts žurnālā The New England Journal of Medicine.
Šī revolucionārā metode ir paredzēta, lai novērstu smagu, neārstējamu mitohondriju slimību pārnešanu no mātes bērnam.
Mazuļi piedzima septiņām mātēm, kurām bija augsts mitohondriju DNS mutāciju nodošanas risks. Grupā bija četri zēni un četras meitenes, tostarp identiski dvīņi. Visiem astoņiem mazuļiem nebija mantojamu slimību pazīmju, liecina Ņūkāslas Universitātes pētnieku dati.
Šī metode, kas pazīstama kā mitohondriju donoru terapija (MDT), balstās uz kodola DNS pārnesi no mātes olšūnas uz donora olšūnu ar veseliem mitohondrijiem. Šī IVF metode nodrošina bērnam 99,9% ģenētiskā materiāla no bioloģiskajiem vecākiem un 0,1% no donora.
Sešiem no astoņiem bērniem mutētās DNS īpatsvars samazinājās par 95–100%, pārējiem – par 77–88%, kas ir ievērojami zem riska sliekšņa. Bērni piedzima veseli, tikai dažos gadījumos tika novēroti nelieli, pilnībā izārstējami simptomi.
Neskatoties uz zinātniskajiem panākumiem, metode daudzās valstīs joprojām ir pretrunīga ētisku apsvērumu dēļ. Apvienotajā Karalistē tā tika oficiāli apstiprināta 2015. gadā, un pirmā licence tika izsniegta 2017. gadā.