Apvienotās Karalistes valdība tur aizdomās krievus par fiktīvu firmu izmantošanu, lai apietu sankcijas un atmazgātu no kara Ukrainā nopelnīto naudu, raksta Bloomberg, atsaucoties uz avotiem.
Tās ir ārvalstu pilsoņiem piederošas sabiedrības ar ierobežotu atbildību. Kad tās ir reģistrētas un iekļautas Apvienotās Karalistes komercreģistrā, tās ārkārtīgi reti tiek pakļautas nodokļu auditiem, ļaujot tām slēpt savus īpašumus bez īpašas pārbaudes. Tādējādi varas iestādes ir apzinājušas simtiem čaulas kompāniju, kuras Krievija var izmantot dažādām nelikumīgām darbībām.
Viena no šīm firmām ir reģistrēta Londonā un ir reģistrēta kā graudu transportētāja īpašnieks. Tai piederošais kuģis tiek turēts aizdomās par kviešu nelikumīgu izvešanu no Ukrainas okupētajām teritorijām un starptautisko ierobežojumu apiešanu. Pēdējos mēnešos tas vairākkārt šķērsojis Melno jūru. Visi uzņēmuma darbinieki ir Krievijas pilsoņi, izriet no reģistra. Ne viņiem, ne viņu firmai nav reālas darbības Londonā. ES apsprieda struktūras iekļaušanu pēdējā sankciju paketē, taču nez kāpēc to nedarīja.
Kā liecina aģentūras izskatītie dokumenti, tajā pašā Londonas adresē reģistrēti vairāki citi uzņēmumi, kuru dibinātāji ir no Krievijas. Viņu vidū ir arī kāds Iekšlietu ministrijas darbinieks, kurš dzīvo Maskavas centrā. Tāpat nav redzams, ka uzņēmumi veic darījumus Apvienotajā Karalistē.
“Mēs esam informēti par uzņēmumu reģistra ļaunprātīgu izmantošanu. Gadījumā, ja tiks konstatēta iespējama noziedzīga darbība, mēs cieši sadarbojamies ar tiesībsargājošajām iestādēm, lai nodotu lietas un atbalstītu izmeklēšanu,” sacīja Uzņēmumu nama pārstāve, atsakoties atbildēt uz jautājumiem par konkrētiem gadījumiem.
“Man nav šaubu, ka Lielbritānijas uzņēmumi, kurus pirms dažiem gadiem izveidoja ārvalstu pilsoņi, tagad ir iesaistīti Ukrainas izlaupīšanā,” sacīja globālais naudas atmazgāšanas pētnieks Olivers Bullovs. Pēc viņa teiktā, pēdējos gados “tūkstošiem noziedznieku” ir izmantojuši iespēju reģistrēt uzņēmumus – tas ir lēti, prasa minimālu informāciju, un Lielbritānijas adreses klātbūtne viņiem rada “respektablu izskatu”.
Avots, kas ir pazīstams ar naudas atmazgāšanas izmeklēšanu, sacīja, ka noziedznieki izmanto Lielbritānijas uzņēmumus, lai pārvietotu uz valsti lielas naudas summas un turētu to vairākus gadus. Pēc tam viņi vai nu izņem līdzekļus, pirms viņiem ir jāiesniedz konti Reģistrācijas palātā, vai arī izsniedz krāpnieciskus kontus, kas slēpj reālos īpašumus.
Lielbritānijas valdība plāno padarīt stingrākus likumus, lai reformētu Reģistrācijas palātu un apkarotu finanšu noziegumus. Atbilstošais likumprojekts parlamentā tika iesniegts 22. septembrī. Varas iestādes uzskata, ka tas palīdzēs apturēt tūkstošiem Apvienotajā Karalistē reģistrētu uzņēmumu darbības, kuras tiek izmantotas naudas atmazgāšanai, krāpšanai, terorisma finansēšanai un nelegālai ieroču tirdzniecībai.