Ukrainas žurnālists apmeklēja valsts lielāko iestādi, kurā tiek turēti Krievijas un “LDTR” ieslodzītie.
Vienīgajā un lielākajā nometnē Ukrainā un Eiropā Krievijas un “LDTR” karagūstekņiem viņi parādīja, kā dzīvo un ko dara tie, kas ieradās nogalināt ukraiņus.
Ukrainas žurnālists apmeklēja šo iestādi, kas agrāk bija parasta kolonija. Precīzu tās atrašanās vietu un ieslodzīto skaitu varas iestādes neatklāj. To noteica militārie un Ukrainas izlūkdienesti.
Paši pirmie ieslodzītie, kas šeit nokļuva pirms dažiem mēnešiem, bija pārliecināti, ka viņus sagaida ņirgāšanās un spīdzināšana, daži pat domāja, ka viņiem ”tiks nogriezts viss, kas vr tikts nogriezts”.
“Viņiem bija bail. Kad viņus atveda, viņiem tika dota iespēja nomazgāties, apģērbties, pēc paēdināšanas bailes izklīda, bet sākumā viņi nevarēja pierast,” stāsta kolonijā. Šobrīd jaunākajam no ieslodzītajiem ir 19 gadi, vecākajam – 56 gadi.
Pirmās dienas
Pēc tam, kad nākamais “pasaules otrās armijas” karavīrs ir pārkāpis šīs nometnes slieksni, viņš iziet virkni obligātu procedūras. Starp tām: personīgo mantu, formas tērpu depozīts, medicīniskā pārbaude, veļas un apģērba saņemšana. Pēc tam gūstekņi tiek nosūtīti uz 14 dienu karantīnu. Citiem vārdiem sakot, viņi pielāgojas. Dažiem pat tiek mācīts, kā pareizi lietot elektrisko tējkannu un katlu.
Pēc karantīnas iziešanas ieslodzītie tiek nosūtīti uz citām dzīvojamām ēkām. Katrā no tām ir gulta, veļa un neliels naktsgaldiņš personīgajām mantām. Daļa ieslodzīto izsaka vēlmi lasīt – šim nolūkam no cietuma bibliotēkas tiek ņemtas grāmatas. Piemēram, pie viena no viņiem gultas redama Ukrainas ģeogrāfijas mācību grāmatu, otrs gūsteknis, kā izrādās, studēja fiziku. “Daudzi no viņiem prasa angļu valodas mācību grāmatas,” stāsta nometnes darbinieki.
Dienas režīms
Atbilstoši starptautiskajiem tiesību aktiem ieslodzītajiem nometnē ir tiesības gulēt 8 stundas. Tos pamodina pulksten 6 no rīta, dod laiku rīta procedūrām. Pēc brokastīm iebrucēji strādā. Nākamais darba kārtībā ir pusdienas. Pēc darba laika beigām viņiem ir brīvais laiks. Ja vēlas un vienojas, viņi pat var spēlēt futbolu cietuma stadionā. Ir arī brīvais laiks pēc vakariņām.
Kā stāsta šajā nometnē, daudzi no ieslodzītajiem izsaka vēlmi skatīties TV ziņas. Žurnālista ierašanās brīdī diezgan liela ieslodzīto grupa pētīja slavenu ukraiņu dziesmu vārdus, lai vēlāk tās nodziedātu.
Pēc vakara procedūrām pulksten 22:00 ieslodzītajiem ir tiesības doties gulēt. Brīvdienās pie viņiem ciemos ierodas priesteris, taču nometnē neatceras, ka kāds no krieviem būtu lūdzis viņu uzklausīt grēksūdzi.
Bēg aizsegā no pašu uzlidojumiem
Gaisa trauksmes gadījumā visi ieslodzītie neatkarīgi no diennakts laika dodas aizsegā.
“Šādos brīžos viņiem ir vislielākā vilšanās “krievu pasaulē” ,” īsi rezumē nometnes darbinieks.
Viņi ēd boršču un gaļu
Ieslodzītie tiek baroti trīs reizes dienā. “Piemēram, pirmie ēdieni ir borščs vai zupa, otrie ir putra vai kartupeļi. Noteikti ēd zivis vai gaļu, salātus, maizi,” stāsta nometnē.
Radinieki “nomet” klausules
Ieslodzītajiem ir tiesības zvanīt radiniekiem no speciālā cietuma telefona. Bet, kā izrādījās, gadās arī tā, ka krievu māmiņas vai nu neceļ klausuli, kad zvana no Ukrainas numura, vai izliekas nedzirdam.
“Bija tāds gadījums, kad ieslodzītais piezvanīja radiniekam pa telefonu, viņa noklausījās un atbildēja, ka nedzird, tad nez kāpēc teica: “Halo, halo” un viss ,” stāsta iestādes darbiniece, kura organizē zvanus ieslodzītajiem okupantiem
Ne jau visi aizlūdz par Putinu
Iestāde atzīst, ka daudzi ieslodzītie turpina ievērot savu prokrievisko nostāju. Daži iebrucēji, atklāti sakot, nesaprot, kāpēc viņi tiek turēti gūstā.
“Bet ir tādi, kas kardināli mainījuši savu attieksmi,” saka kolonijas darbinieki. Tajā pašā laikā nometnē atceras ieslodzīto, kurš gūstekņu apmaiņas priekšvakarā pateicās par attieksmi pret viņu.
“Kad saprata, ka būs apmaiņa, viņš sūdzējās žurnālistam, ka viņš ir slikti barots, taču notika neparasts gadījums – viņi negribēja viņu apmainīt, un viņam bija jāatgriežas pie mums. Tagad viņš atkal saka, ka ēdiens ir labs,” norāda iestāde.
No kurienes viņi nāca, lai nogalinātu
Pēc nometnes vadības teiktā, šeit tiek turēti ieslodzītie gandrīz no visiem Krievijas reģioniem.
“No Maskavas apgabala, Sanktpēterburgas, no Sibīrijas. Ir ieslodzītie, kas mobilizēti no okupētajām teritorijām,” stāsta soda izciešanas iestādes.
Gatavojamies svētkiem
Lai cik paradoksāli tas izklausītos, bet sagūstītie krievi iestādē ražo to, kas tiek izmantots labākajos miera laikos. Piemēram, Ziemassvētku dāvanu maisiņi un statīvi mājas ziediem. Kad žurnālists ienāca darba telpā, daudzi ieslodzītie ražoja tieši šādus dāvanu maisiņus ar uzrakstu “Priecīgus Ziemassvētkus”.
Tas, vai 2023. gada Ziemassvētki būs šādi šo ieslodzīto rīcības dēļ, kuri ieradās svešā valstī, lai nogalinātu civiliedzīvotājus, diemžēl ir retorisks jautājums.
Tajā pašā laikā, saskaņā ar soda izciešanas iestāžu darbinieku, kas strādā ar krievu ieslodzītajiem, apzināto, aptuveni 60% pēc apmaiņas atgriezīsies iebrucēju rindās. Vai arī pašreizējā Krievijas valdība tos mobilizēs piespiedu kārtā.