Ukrainai joprojām nav pietiekami daudz ieroču, lai izlauztos cauri aizsardzībai, ko Krievija okupētajās teritorijās stiprina visas ziemas garumā. Tāpēc daži Kijivas Eiropas sabiedrotie ir arvien skeptiskāki par iespējamību, ka tuvākajos mēnešos tiks īstenots pilna mēroga pretuzbrukums.
Pēc Ukrainas militārajā atbalstā iesaistīto eiropiešu teiktā, tiek apsvērta iespēja operāciju veikt divos posmos, raksta Bloomberg. Pirmajā Ukrainas armija virzīsies uz priekšu aptuveni 30 km, kas ļaus tās tāldarbības artilērijai trāpīt Krievijas karaspēka apgādes līnijām. Tas būs pamats spēcīgākam un veiksmīgākam uzbrukumam 2024. gadā, norāda viens no aģentūras avotiem. Pēc viņa teiktā, arī Rietumvalstīm jāpalielina munīcijas ražošanas jaudas un jāsniedz tāds atbalsts, kas ļautu Ukrainai novest operāciju līdz sekmīgam noslēgumam.
Pamatojoties uz pašreizējo spēku samēru frontēs, sagaidāms, ka SBU veiks triecienu Melitopoles apgabalā, lai sašķeltu Krievijas aizsardzību un bloķētu sauszemes tiltu no Krimas, lai atdalītu ienaidnieku no ieroču piegādes un papildu karaspēks. Taču dažas amatpersonas Eiropā šaubās, vai to šogad var panākt, jo īpaši tāpēc, ka arī Krievijas armija gaida šādu triecienu, un, lai padziļināti izlauztos cauri aizsardzībai, būs nepieciešami ievērojami ieroči un tas prasīs tūkstošiem dzīvību.
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens 7.aprīlī paziņoja, ka Ukrainas ofensīva sāksies tuvāko nedēļu laikā. Paredzams, ka uzbrukumi notiks līdz maija vidum, un tie būs daudzos virzienos un ietvers arī novirzīšanas triecienus, aģentūrai Bloomberg norādīja vairākas Eiropas militārpersonas. Saskaņā ar vienu no viņiem ofensīvas uzsākšana ne vienmēr būs galvenais operācijas elements, ņemot vērā, ka Krievija tai ir gatavojusies.
Ukrainas analītiķi sagaida vēlāku sākumu, lai būtu laiks saņemt papildu aprīkojumu no NATO valstīm un labāk sagatavoties kombinētai bruņojuma operācijai, kas prasīs koordinētu sadarbību starp dažādām militārajām atzariem, norāda Bloomberg. Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihals šonedēļ, viesojoties Vašingtonā, sacīja, ka pretuzbrukums varētu sākties vasarā, jo no tā ir atkarīga turpmākā kara gaita un Kijevai ir jābūt tam 100% gatavai .
Pentagona dokumentos, kas nonāca publiskajā telpā un datēti no februāra līdz marta sākumam, paustas šaubas par Ukrainas Bruņoto spēku gatavību pilna mēroga pretuzbrukumam. Galvenās problēmas ir vienību veidošana un apmācība kombinētai bruņojuma operācijai, kā arī pretgaisa aizsardzības tehnikas nepietiekamība, lai segtu frontālās līnijas vienības.
Tajā pašā laikā ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins 11.aprīlī sacīja, ka Ukraina ir pārliecināta par savu spēju veikt veiksmīgu pretuzbrukumu. “Viņiem ir lielisks plāns operācijas sākšanai, un aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs uzskata, ka “viņi atrodas ļoti labā stāvoklī,” sacīja Ostins. Tajā pašā laikā viņš izteica vairākus apzināti neskaidrus paziņojumus par pretuzbrukuma laiku. ASV un tās sabiedrotie turpinās palīdzēt Ukrainai gūt panākumus “ikreiz, kad tā nolems uzsākt ofensīvu”; “tikai prezidents Zelenskis un citi vadītāji faktiski zina visas plāna detaļas”; “viņi cīnīsies ar ienaidnieku un nesekos kādam konkrētam plānam.”
Iespējams, ka daži paziņojumi un vēstījumi tiek izteikti dezinformācijas kampaņas ietvaros, lai sajauktu un maldinātu Krievijas pavēlniecību. Pagājušajā gadā Ukrainai izdevās novērst viņa uzmanību, veicot apjomīgu informācijas sagatavošanu saistībā ar ofensīvu pret Hersonu, kas tad pa īstam sākās, taču galvenais trieciens negaidīti tika dots ziemeļaustrumos, kā rezultātā Ukrainas bruņotajiem spēkiem izdevās. atbrīvot Harkivas apgabalu un sasniegt Luhanskas robežu.
Tomēr Ukrainas pretgaisa raķešu krājumi patiešām samazinās, un to papildināšanai vajadzētu būt “absolūtai prioritātei” Rietumiem, saka Džeks Vatlings, Karaliskā Apvienotā Aizsardzības pētniecības institūta (RUSI) vecākais līdzstrādnieks. RUSI eksperti par to brīdināja jau novembrī, taču kopš tā laika rietumvalstis ir pārāk maz darījušas, lai šo problēmu atrisinātu, viņš žēlojas.