Pasaules Veselības organizācija ir lūgusi Ķīnu sniegt sīkāku informāciju par dīvaino elpceļu slimību pieaugumu un “nediagnosticētas pneimonijas” uzliesmojumiem bērniem valstī.
Īpaši biedējošs var būt fakts, ka brīdinājums par šo parādību nāca no globālās uzliesmojumu uzraudzības sistēmas ProMED – tieši šī sistēma 2019. gada decembra beigās piesaistīja daudzu ārstu un zinātnieku, kā arī PVO amatpersonu uzmanību noslēpumainajam vīrusam, ko vēlāk nosauca par SARS-CoV-2.
Šajā rakstā par to, kas vispār ir zināms par šo saslimstības vilni un vai tas rada jaunas pandēmijas draudus?
Kas ir zināms par Ķīnas pneimonijas uzliesmojumu: hronoloģija
13. novembrī Ķīnas Nacionālā veselības komisija ziņoja par elpceļu slimību gadījumu skaita pieaugumu valstī. Amatpersonas skaidroja, ka šāda situācija ir saistīta ar Covid-19 apkarošanas ierobežojumu atcelšanu – pirmo reizi pēdējo trīs gadu laikā valstī bez stingriem pasākumiem iestājas aukstā sezona kā daļa no stratēģijas “nulles tolerance pret COVID-19”. Ķīna pēkšņi atteicās no šīs politikas, saskaņā ar kuru varas iestādes 2022. gada decembrī stingri izolēja visus slimos cilvēkus, kā arī cilvēkus, kuri ar viņiem bija saskarē. Amatpersonas arī skaidro saslimstības pieaugumu ar četru infekcijas slimību patogēnu vienlaicīgu cirkulāciju: gripas vīrusiem, Mycoplasma pneumoniae baktērijām, respiratorajiem sincitiālajiem vīrusiem (RSV) un COVID-19 koronavīrusiem.
Otrdien, 21. novembrī, ProMED globālā slimību uzliesmojumu uzraudzības sistēma paziņoja par nezināmas izcelsmes bērnu pneimonijas kopu rašanos Ķīnas ziemeļos. Uzliesmojumi tika reģistrēti Pekinā un ziemeļaustrumu Liaoningas provincē, piekrastes pilsētā Sjameņā. Daudzās skolās mācību stundas tika atceltas, jo ar plaušu karsoni saslima ne tikai skolēni, bet arī skolotāji. Bērnu slimnīcas šeit bija pārpildītas.
Trešdien, 22. novembrī, Pasaules Veselības organizācija nosūtīja Ķīnai oficiālu pieprasījumu sniegt detalizētu informāciju par uzliesmojumu. Tajā jāiekļauj epidemioloģiskā un klīniskā informācija, kā arī laboratorijas rezultāti. Saskaņā ar noteikumiem Ķīnai ir jāatbild PVO 24 stundu laikā, kas nozīmē, ka atbildi var sagaidīt jau šodien.
Saskaņā ar Al Jazeera korespondenta Pekinā teikto, līdz ceturtdienai, 23. novembrim, viena no Pekinas lielākajām slimnīcām savā neatliekamās palīdzības nodaļā ārstēja aptuveni 1200 pacientu ar šo slimību . Lielākais pieaugums bija bērnu nodaļās. Pekinas skolās ir augsts kavējumu līmenis, un dažas klases tiek sūtītas mājās vismaz uz nedēļu pēc tam, kad vairāki skolēni saslima.
23. novembrī parādījās Ķīnas Nacionālās veselības komisijas oficiāls komentārs. Tajā amatpersonas atzina, ka daudzas bērnu slimnīcas visā valstī ir pārpildītas ar pacientiem ar elpceļu infekcijām. Lai nepārslogotu veselības aprūpes sistēmu, viņi ieteica doties uz slimnīcu, ja bērna drudzis ilgst ilgāk par trim dienām.
Kā rodas “nediagnozēta pneimonija”?
Pēc aculiecinieku teiktā, tagad pneimonijas uzliesmojuma vietās Ķīnā ar to slimo galvenokārt bērni. Slimiem cilvēkiem nav klepus vai citu redzamu simptomu, izņemot drudzi. Turklāt daudziem attīstās plaušu mezgliņi, kas var būt saistīti ar pneimoniju, tostarp tādu, kas rodas no COVID-19.
PVO vēl nav noskaidrojusi, kas īsti notiek Ķīnā, taču iesaka tās iedzīvotājiem ievērot pasākumus elpceļu slimību riska mazināšanai:
vakcinēties pret sezonālām infekcijām;
Ja iespējams, izvairieties no slimiem cilvēkiem; palikt mājās slimības laikā; nodrošināt labu ventilāciju savā mājā;
Noteikti valkāt maskas un regulāri mazgājiet rokas.
Līdz šim termins “nediagnosticēta pneimonija” tiek lietots uzliesmojumam Ķīnā, jo cēlonis nav skaidrs. Tie var būt vai nu parastie vīrusi un baktērijas, vai arī kāds jauns patogēns. Pēdējā gadījumā jaunas pandēmijas risks, tas ir, slimības izplatīšanās pa visu planētu, izskatās diezgan reāls.
Vai ir pienācis laiks gatavoties jaunai pandēmijai?
Visticamāk, nē. Vismaz šobrīd nekas neliecina par šādu notikumu attīstību. Līdz šim veselības eksperti ir vienisprātis, ka Ķīna patiešām piedzīvo izkļūšanu no karantīnas, ko savulaik ir piedzīvojušas citas valstis, piemēram, Apvienotā Karaliste. Šķiet, ka Ķīnas iedzīvotāji pēc ilgstošas izolācijas “nomaksā parādus” imūnsistēmai, kas krasi samazināja ne tikai COVID-19 vīrusa, bet arī citu infekciju patogēnu apriti. Tā domā, piemēram, Londonas Universitātes koledžas Ģenētikas institūta direktors Fransuā Ballū.
Tomēr daži pētnieki neizslēdz, ka bērnu saslimstības uzliesmojumu Ķīnā var izraisīt nesen mutējis mikroorganisms vai vīruss ar mainītām īpašībām. Šim viedoklim piekrīt Laith Jamal Abu-Raddad, Kataras Kornela universitātes augstskolas profesors.
Saskaņā ar profesora Pola Hantera no Austrumanglijas universitātes teikto, pašlaik ir pārāk maz informācijas, lai izdarītu galīgu secinājumu par to, kas izraisīja infekcijas uzliesmojumu Ķīnā. Taču kopumā tās aina nav līdzīga jauna vīrusa izraisītai epidēmijai: zinātnieks uzskata, ka šajā gadījumā pieaugušo vidū būtu daudz vairāk saslimšanas gadījumu.