Kā rakstīts Vikipēdijā, viņš ir Vācijas bagātākais cilvēks, viens no bagātākajiem cilvēkiem pasaulē, internetā ir atrodamas tikai 3 šī kunga fotogrāfijas un viņš atsakās no jebkāda veida intervijām
Jau no virsraksta noprotat, ka runa ir par Lidl īpašnieku. Dīters Švarcs šodien svin savu 85. dzimšanas dienu, bet šoreiz tikai uzsvaru liksim ne tika daudz viņa karjerai, bet gan uzrakstīsim par to, kāpēc Švarca kungs tik ļoti slēpj savu privātumu. Skaidrojumam ir divas versijas.
Noslēpumainajam miljardierim visu mūžu izdevies palikt ārpus sabiedrības redzesloka, lai gan viņam cita starpā pieder arī ikvienam Latvijas iedzīvotājam pazīstamais veikalu tīkls Lidl.
Vācietis Dīters Švarcs, kuram šodien apritēs 85 gadi, rūpīgi lolo savu privātumu. Gadu gaitā ir redzētas tikai trīs viņa bildes. Pēc baumām, vīrietis savulaik pat atteicies no prestižas uzņēmēja balvas, jo nav vēlējies, lai viņa seja tiktu attēlota fotogrāfijā.
Viņa tēvs bija uzņēmējs Jozefs Švarcs, kuram dēls Dīters piedzima tumšā kara laika vidū Heilbronnas pilsētā Bādenes-Virtembergas štatā 1939. gada 24. septembrī.
Pēc vidusskolas beigšanas Dīters pabeidza praksi sava tēva uzņēmumā. 1963. gadā viņš pārņēma daļu komandītsabiedrības Lidl & Schwarz.
Pēc noslēpumainās Švarca tēva Jozefa nāves 1977. gadā vīrietis esot iegādājies Lidl vārda lietošanas tiesības no pensionēta skolotāja Ludviga Lidla . Pēc dažām ziņām, cena bija 1000 Vācijas markas.
Sākotnēji viens no ķēdes nosaukuma variantiem bija Schwarz-Markt, taču acīmredzamu iemeslu dēļ to pārdot pēckara Vācijā nebūtu bijis iespējams. Tulkojumā latviešu valodā tas nozīmē ”melnais tirgus”.
Tāpēc Dīters Švarcs pārņēma uzņēmumu pēc sava tēva nāves un izauzēja Lidl par milzīgu globālu zīmolu. Uzņēmums sāka paplašināties starptautiskā mērogā 90. gadu sākumā, un 1999. gadā Švarcs atkāpās no operatīvās grupas vadības, lai pats kļūtu par stratēģisko padomnieku.
Mīlestība pret dzimto pilsētu
Uzņēmējs nav gulējis uz lauriem. Kā vēsta vācu laikraksts Die Welt, Švarcs savā dzimtajā pilsētā Heilbronnā, kurā ir 126 000 iedzīvotāju un kura atrodas 50 kilometrus uz ziemeļiem no Štutgartes, vēlas izveidot tā saukto “paraugpilsētu”, kurā cita starpā būtu arī augstākā līmeņa klases izglītības un pētniecības iestādes.
Pēc vācu laikraksta avotu domām, pēdējo desmit gadu laikā Švarcs pilsētai varētu būt ziedojis krietni vairāk nekā 2 miljardus eiro.
Kā vēsta vācu mediji, Švarcs, kurš strikti lolo savu privātumu, ar advokātu palīdzību pat izņēmis no apgrozības tās dažas viņa bildes, kuras varēja tikt publicētas laikrakstos.
Heilbronnas mērs Harijs Mergels 2020. gadā laikrakstam Bild komentēja, ka Švarcs ir “pieticīgs cilvēks, kurš nekad nenokļūst uzmanības centrā un neceļ par sevi troksni”.
”Viņš uzsver savu rīcību sabiedrības labā. Heilbronas iedzīvotāji ciena viņa privātumu”.
Nolaupīšanas un izspiešanas draudi?
Versijas par to, kāpēc Švarcs paliek tik stingri ārpus sabiedrības redzesloka, ir dažādas.
Bild kā iespējamos iemeslus, kāpēc Švarcs ir palicis ”uz pirkstgaliem” un ārpus sabiedrības redzesloka, min Teo Albrehta, Lidl sīvākā konkurenta Aldi dibinātāja, nolaupīšanu 1971. gadā un bijušās pārtikas preču ķēdes Schlecker īpašnieka divu pusaudžu vecuma bērnu nolaupīšanu 1987. gadā.
2004. gadā mediji ziņoja, ka Švarcu šausminājusi doma, ka viņš tiks pakļauts šantāžas kampaņai, kas līdzīga Šlekeru ģimenes gadījumam.
Mediji pēc savu avotu teiktā ir rakstījuši atī par Šcarca kunga pietuvināto personu klusēšanu:
”Tiem, kas kaut ko zina, nav pamata runāt. Viņi saņem labāku atalgojumu nekā līdzīgiem amatiem citās jomās vai citās organizācijās”.
Savukārt, kā liecina 2020. gadā medijos publicēts raksts, mārketinga konsultanti savukārt uzskata, ka daudzi uzņēmēji šādā veidā vienkārši ietaupa ar to, ka uzņēmumam tā būtu piespiedu nepieciešamība aizsargāt savu uzņēmuma kopu, un Švarca kungs domā, ka jebkura papildu informācija padara uzņēmumu neaizsargātu.
Šķiet, ka Švarcs ir ļoti veiksmīgi aizsargājis ne vien savu privātumu, bet arī savus darījumos. Šobrīd Schwarz grupa, kurā bez Lidl ietilpst universālveikalu tīkls Kaufland, ir globāls gigants.
Tiek ziņots, ka Švarcs, kurš ir veiksmīgi izvairījies no jebkādas publicitātes, ir precējies vairāk nekā 50 gadus un viņam ir divas meitas. 2024. gadā finanšu žurnāls Forbes nosauca Švarcu kā 37. bagātāko cilvēku pasaulē ar 37,6 miljardu dolāru bagātību.
Schwarz Group pieder fondam, kas tehniski ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību, taču saskaņā ar Forbes datiem Dīters Švarcs to joprojām kontrolē pilnībā un ir faktiskais īpašnieks.
Apsveicam Švarca kungu lielajā jubilejā!