Zemāk redzamie grafiki ir vislabākā ilustrācija cenu dinamikai mūspuses elektrības tirgu. Pirmkārt, tajā varat redzēt kā kopš 6.oktobra ir mainījies atomenerģijas īpatsvars tirgū kopš Somija AES viena no ģeneratoriem darba atsākšanas.
Grafikā redzam, ka kodolenerģijas apjoms (tumši dzeltenā krāsā) tirgū no 3000 MW šodien jau pieaudzis līdz 3650 MW, bet vējš (zaļajā krāsā) Somijā šodien saražo 3300 MW elektroenerģijas. Uz cenām Latvijā tas atsaucas tā, ka Somijā šodien kopumā tiks saražoti 9587 MW, bet plānotais patēriņš būs 9512 MW, kas jau ir pārprodukcija, bet ne tik liela, cik būtu nepieciešams iepirkt Baltijas valstīm. Šeit talkā nāk Zviedrija, no kuras Somijā ieplūst vēl 1000 MW lētas elektroenerģijas, kas kopumā šodien nodrošina 929 MW eksportu uz Baltijas valstīm.
Lai gan šādi stāsti var šķist sarežģīti (neviens nevar visai dienai nepieciešamo nopirkt uzreiz vienā ”maisiņā”), un Latvijā caur Lietuvu ieplūst arī Polijas, Zviedrijas un Baltkrievijas elektrība, un turpinām to saņemt arī no Krievijas, zināms arī tas, ka bieži ir dienas, kā šodiena, kad Latvija pati nesaražo pārpalikumus un elektrību nevis eksportē, bet importē.
Šai situācijai un patēriņam tiešsaistē varat sekot šeit (zemāk redzamais ir aktuālās situācijas ekrānšāviņš)
Paši redzat, cik tas viss ir sarežģīti, bet šodien Latvijā dienas vidējā cena par 1 kilovatstundu elektroenerģijas ir 7,57 centi. Rīt dodamies zemajās cenās – dienas vidējā būs 2,3 centi, bet dienas gaitā esošajās ”pīķa” stundās (no 8-10 un no 19-22) elektrība maksās 8 centus par 1 kilovatstundu.
Katrā ziņā, šoreiz cenu krituma iemesls ir galvenokārt stiprais vējš, tomēr atgādināsim, ka 12.septembrī ir paredzēts atjaunot pēdējā remontā esošās Somijas AES turbīnas darbu, kas, kā ceram, noteikti stabilizēs cenu līmeni ”zem 10 centiem”.