Laulības šķiršanu var veicināt dažādi faktori, sākot no izmaiņām laulāto ekonomiskajā vai veselības stāvoklī un beidzot ar pretrunām vērtībās. Laulības beigas bieži ir būt grūti pieņemt. Tādējādi tas var nelabvēlīgi ietekmēt bijušo laulāto labklājību un garīgo veselību.
Vidēji šķiršanās gadījumu skaits visā pasaulē pēdējā gadsimta laikā ir pieaudzis. Labāka izpratne par galvenajiem faktoriem, kas mudina cilvēkus šķirt laulību, varētu palīdzēt izstrādāt efektīvākas pāru un laulību konsultēšanas stratēģijas, kas, iespējams, veicinās šķiršanās gadījumu skaita samazināšanos.
Divas Jeruzalemes Ebreju universitātes pētnieces, Sari Mentsere un Lilaha Sagiva nesen veica pētījumu, kurā īpaši tika pētītas attiecības starp cilvēku vērtībām un šķiršanos. Viņu atklājumi, kas publicēti žurnālā Communications Psychology, liecina, ka laulāto kultūras un personīgo vērtību mijiedarbība var paredzēt šķiršanos.
“Mēs pētām vērtību lomu laulības šķiršanas motivēšanā,” raksta Mentsere un Sagiva savā dokumentā. “Izmantojot visaptverošas vērtību struktūras, mēs pētām, kā kultūras vērtības izskaidro starpvalstu atšķirības šķiršanās gadījumā, kā personiskās vērtības izskaidro turpmākās atšķirības nāciju ietvaros un kā abas vērtību sistēmas mijiedarbojas kopā.”
Ir zināms, ka cilvēkiem visā pasaulē ir dažādas kultūras un personiskās vērtības. Kultūras vērtības būtībā ir kopīgas pārliecības, kas saistītas ar sabiedrības normām, kas var uzsvērt individuālo brīvību (ti, autonomiju) vai sociālo stabilitāti un tradīcijas.
Savukārt personiskās vērtības ir uzskati, kas ietekmē konkrētu cilvēku uzvedību. Piemēram, viens cilvēks varētu novērtēt neatkarību, jaunu pieredzi un baudu vairāk nekā otrs, kuru vairāk varētu vadīt cieņa pret tradīcijām un sociālā atbilstība.
Mentsere un Sagiva analizēja datus, kas savākti kā daļa no trim iepriekšējiem arhīvu pētījumiem, kuros piedalījās vairāk nekā 100 000 dalībnieku, kas dzīvoja vairāk nekā 55 dažādās valstīs visā pasaulē. Pētnieki aplūkoja šo dalībnieku sniegtās aptaujas atbildes, koncentrējoties uz viņu attieksmi pret konkrētiem attiecību un šķiršanās aspektiem, kā arī viņu laulības vēsturi.
“Mēs noskaidrojām, ka šķiršanās ir vairāk attaisnojama un iespējama valstīs, kas uzsver autonomijas vērtības, un starp indivīdiem, kas piešķir nozīmi pašvirzībai, stimulēšanai un hedonisma vērtībām,” raksta Mentsere un Sagiva. “Šķiršanās bija mazāk attaisnojama un iespējama tajās valstīs, kuras uzsvēra iegultās vērtības, un starp indivīdiem, kas piešķir nozīmi tradīcijām un atbilstības vērtībām.”
Komandas analīzes rezultāti liecina, ka kultūras un personiskās vērtības mijiedarbojas, lai prognozētu šķiršanos. Konkrēti, tie parāda, ka kultūras vērtības, kurām prioritāte ir autonomija (ti, individuālā brīvība), ir saistītas ar augstāku šķiršanās gadījumu skaitu, savukārt tās, kurām prioritāte ir sociālajai stabilitātei un tradīcijām, ir saistītas ar zemākiem šķiršanās rādītājiem.
Līdzīgi komanda arī atklāja, ka cilvēki, kuri vairāk vērtē neatkarību, jaunus stimulus un prieku, biežāk šķirās. Tikmēr tie, kas vairāk novērtēja tradīcijas un sociālo harmoniju, mazāk izšķīra laulību . Interesanti, ka šo personisko vērtību ietekme uz šķiršanos bija spēcīgāka valstīs ar kultūru, kas uzsver autonomiju, kas liecina par kultūras un personīgo vērtību mijiedarbību.
“Kopumā personisko vērtību ietekme bija spēcīgāka, jo vairāk kultūra uzsver autonomijas vērtības,” raksta Mentsere un Sagiva. “Izpratne par vērtību lomu laulības šķiršanā var informēt cilvēkus par vērtībām, kuras viņi vēlas savos nākamajos laulātajos.”
Šis nesenais Mentseres un Sagivas pētījums uzsver, cik lielā mērā vērtības var ietekmēt šķiršanās tendences dažādās pasaules valstīs. Nākotnē tas varētu iedvesmot jaunus pētījumus, pētot atšķirības, ko komanda novēroja dažādās pasaules valstīs, kas varētu palīdzēt uzlabot izpratni par to, kas veicina ilgstošas attiecības.