“Latvijas mazie un vidējie uzņēmumi* (MVU) joprojām ir visai piesardzīgi alternatīvu finansēšanas pakalpojumu izmantošanā, tā atstājot nerealizētas attīstības iespējas, ko spētu nodrošināt papildu finansējuma iepludināšana,” uzskata izejvielu un preču finansēšanas uzņēmuma “ERST Finance” finanšu direktors Armands Kokainis.
Latvijas Bankas informācija, kas balstīta uz MVU aptaujas datiem** liecina, ka MVU segmentā uzņēmēji ir visai bažīgi arī banku finansējuma izmantošanā. Dati liecina, ka uzņēmēji nevēlas izmantot banku finansējumu, jo negrib uzņemties papildu risku (36%), viņiem ir nepietiekams nodrošinājums (23%), nevēlas sniegt galvojumu (23%), nepatīk, ka jāatskaitās bankai par uzņēmuma darbību (11%), un uzskata, ka noformēšanas process ir sarežģīts (11%). 13% atzīst, ka viņu finansiālā situācija ir pārāk vāja, lai vērstos pēc finansējuma bankā.
“Vismaz daļa šo argumentu nebanku uzņēmējdarbības finansētājiem nešķiet būtiski, lai uzņēmējs apstātos pie sasniegtā un finansējuma trūkuma dēļ ļautu savam biznesam stagnēt,” saka A.Kokainis, papildinot, ka “piemēram, izejvielu un preču finansēšanas gadījumā uzņēmumam nav nepieciešams galvojums, nodrošinājums un noformēšanas process ir maksimāli vienkāršs un ātrs.”
Viens no faktoriem, kas ierobežo MVU izaugsmi, paralēli valsts politikai, darbaspēka trūkumam un izmaksu pieaugumam, ir nestabila naudas plūsma. “Zināms, ka tieši nepietiekams apgrozāmo līdzekļu apjoms nereti neļauj uzņēmumam uzņemties lielāka pasūtījuma izpildi vai realizēt lielāka mēroga projektu. Tāpat bieži uzņēmēji netiek pie atlaidēm, kas pieejamas, iepērkot izejvielas vairumā vai maksājot par tām avansā. Diezgan daudz argumentu, lai konservatīvisms tiktu aizstāts ar iespēju izpētīt un iedziļināties dažādos finanšu piedāvājumos, meklējot sev piemērotāko,” uzskata A.Kokainis.
SIA “Bairons LBC” (Iecēnu delikateses) valdes priekšsēdētājs un īpašnieks Uldis Pauče uzskata: “Apgrozāmo līdzekļu trūkums viennozīmīgi ir viens no galvenajiem faktoriem, kas kavē Latvijas uzņēmumu attīstību. Savā uzņēmumā šo problēmu risinu, izmantojot gan banku, gan nebanku finansētāju piedāvātos pakalpojumus.”
Savukārt SIA “Vides Tehnika” valdes priekšsēdētājs un īpašnieks Didzis Eglītis atzīst: “Diemžēl daudzos Latvijas uzņēmumos reālā apgrozāmo līdzekļu situācija nav tāda, kā tā izskatās “uz papīra”. Turklāt uzņēmējdarbībai traucē arī sliktā maksāšanas kultūra, kas Latvijā īpaši raksturīga būvniecības nozarei. Latvijas uzņēmēji ir piesardzīgi nebanku finansējuma izmantošanā, jo par šādu iespēju ir maz informēti un maldīgi uzskata, ka tas ir kas līdzīgs ātrajiem kredītiem. Preču un izejvielu finansēšanas pakalpojuma pluss noteikti ir tas, ka tas nokārtojams ātri un ērti, būtiski, ka nav nepieciešama ķīla.”
“Interesanti, ka redzam arī kopsakarības – strauji augošo nozaru uzņēmumi ir atvērtāki jauniem finanšu risinājumiem, vai arī tieši tas ir arguments šo nozaru uzplaukumam. Kā piemērus šādām nozarēm var minēt kokapstrādes un pārtikas rūpniecības nozares, kas strauji augušas pēdējo gadu laikā,” saka A. Kokainis, papildinot, ka savukārt pie konservatīvākajiem varētu pieskaitīt lauksaimniekus.
Par ERST Finance
ERST Finance ir preču un izejvielu finansēšanas uzņēmums, kas Baltijas valstu un Polijas tirgū piedāvā jauna veida uzņēmējdarbības finansēšanas pakalpojumus. Uzņēmums nodrošina finansējumu dažāda apjoma iepirkumiem, realizējot arī projektus vairāku miljonu apmērā. 2017. gadu ERST Finance plāno noslēgt ar apgrozījumu virs 10 miljoniem eiro.