Lietuvā pagājušajā nedēļā galvaspilsētas ielās izbrauca sabiedriskā transporta autobusi, kurus vada Āfrikas iedzīvotāji.
Sabiedriskā transporta operators Transrevis ir apmācījis un nodarbinājis sešus pilsoņus no Ganas Republikas, valsts, kas atrodas Rietumāfrikā.
Viņi brauc ar galvaspilsētas 88. maršruta autobusu, ko apkalpo uzņēmums Transrevis. Autobusi kursē no pilsētas centra uz lidostu. Transrevis apliecina, ka, tiklīdz būs sakārtoti visi dokumenti, būs desmit šoferi no Ganas, deviņi vīrieši un viena sieviete.
Transrevis pārstāvji pastāstīja, ka pieci ganieši strādā par autobusu vadītājiem un viens par atslēdznieku. Šajā maršrutā liela daļa pasažieru ir angliski runājoši tūristi, kas dodas no lidostas uz centru, tāpēc viena no prasībām autovadītājiem ir laba angļu valoda. Ganiešiem tā nav problēma.
Transrevis apliecināja, ka darbinieki no Ganas ir ļoti labestīgi, draudzīgi, atvērti un vienmēr gatavi palīdzēt. Viņiem tiekot maksātas tādas pašas algas kā vietējiem šoferiem. “Pēc Jaunā gada, kad nokomplektēsim visu grupu, mācīsim viesiem lietuviešu valodu, lai viņi varētu sazināties ar sabiedriskā transporta pasažieriem lietuviešu valodā,” apliecināja Transrevis.
Uzņēmuma pārstāvji stāstīja, ka sākuši piesaistīt autovadītājus pat no Āfrikas ne no labas dzīves. ”Neviens negrib strādāt par šoferi. Tas ir smags darbs. Tas sākas ļoti agri. Un Ganas šoferiem mūsu algas ir lielas,” sacīja uzņēmuma darbinieks. Atļauju un dokumentu noformēšana ārzemniekiem ilga gandrīz pusgadu.
Apsveikdams izmaiņas, Cilvēktiesību aizstāvis Stasys Kaušinis sacīja, ka viņš jau bijis autobusā, kuru vadīja šoferis no Ganas, un viņu pārsteidza ganieša komunikācija un iejūtība pret pasažieru vajadzībām.
“Konkurence ir visur un vienmēr ir progresa dzinējspēks. Likumsakarīgi, ka Ganas autovadītāji konkurēs ar vietējiem braucējiem intelekta, uzmanības pret klientiem ziņā. Turklāt tiks novērsts šoferu trūkums. Varbūt pedagogi sekos šim piemēram? Un šoferi no Ganas Viļņas ielās ir laika elpa. Tas atspoguļo pārmaiņas Austrumeiropā, ko es vērtēju atzinīgi.
Šim stāstam ir vēl viena ievērības cienīga iezīme – Ganas braucējus apmācīja Lietuvas pilsonis, kurš ilgu laiku strādāja par šoferi Īrijā.
Tādējādi ārvalstīs iegūtās prasmes veiksmīgi tiek pielietotas Lietuvā”, priecājās S. Kaušinis.
Pietrūkst izpalīdzības
Rakstniecei Zitai Čepaitei, kura nesen atgriezusies no emigrācijas Anglijā, galvaspilsētas sabiedriskajā transportā reizēm pietrūkst pamatpakalpojuma, tāpēc viņa cer, ka ārzemnieki sāks ieviest nedaudz citu kultūru.
”Reizēm par kaut ko jāpajautā kādam Viļņas autobusa vai trolejbusa vadītājam, un atbilde vienmēr ir viena: ”Neko nezinu.” Īpaši grūti ir tad, ja maršruts tiek mainīts kāda notikuma dēļ. Pasažieriem tad netiek sniegta nekāda informācija. Jautāju pasažieriem, kur tas autobuss brauc, bet viņi arī nezina. Domāju, ka šādās situācijās vadītājam būtu jāpasaka pasažieriem vismaz minimālā informācija.
Londonā autovadītāji vienmēr ziņo šādu informāciju. Turklāt konsultē pasažieri, ja viņš jautā, kurā pieturā viņam vislabāk izkāpt. Tas, vai autovadītāji no Ganas pateiks šādu informāciju ar minimālām lietuviešu valodas zināšanām, būs atkarīgs no instrukcijām, ko viņi saņems no uzņēmuma. Tam pietiktu ar 10 teikumiem, kurus ir viegli iemācīties. Un smaids ir labs papildinājums, taču tas neatrisina problēmu. Es arī gribētu pajautāt, kāda ir alga tiem šoferiem no Ganas. Nevajag pazemināt algas, piesaistot šoferus. Cilvēki nevar strādāt par tādu algu, no kuras nevar iztikt, bet tā notiek visā pasaulē,” sacīja Z. Čepaite.
Darbs un mācības
Uzņēmums “Transrevis” savā mājaslapā vēsta, ka šobrīd uzņēmumā strādā 250 šoferi, vidējais uzņēmumā strādājošo vecums ir 40 gadi. Pēc Migrācijas departamenta datiem, Lietuvā šobrīd ir 106 Ganas pilsoņi, kuriem Lietuvā ir termiņuzturēšanās atļauja. Migrācijas departamenta padomnieks R. Pukinskas ziņoja, ka 31 Ganas pilsonim Lietuvā ir darbs, 54 mācās augstskolās, 8 dzīvesbiedrs ir Eiropas Savienības pilsonis, 8 palika pēc studijām, 3 pieder uzņēmumi, 1 ir skolotājs, 1 strādā augsti kvalificētu darbu.
2023. gadā sākumā Lietuvā dzīvoja 59 Ganas pilsoņi