Ārvalstu brīvprātīgie, kas pazīstami kā “Starptautiskais teritoriālās aizsardzības leģions” šobrīd atrodas Svatovas virzienā un uzskata, ka “Starptautiskais leģions” ir viens no veiksmīgākajiem Ukrainas aizsardzības spēku projektiem, ziņo Ukrainas mediji.
Viņu drosme ir pārsteidzoša, kad, bruņojušies tikai ar kājnieku ieročiem, viņi pagriež krievu bruņumašīnas un redz iebrucēju muguras. Viņus sauc par vājprātīgiem, bet tas skan kā pēc augstākais apbalvojums. Viņi riskē ar savu dzīvību it kā svešas valsts dēļ, bet tas ir tikai no pirmā acu uzmetiena. “Mēs, ārzemnieki, te karojam, lai šis karš neietu tālāk,” saka leģionārs no Latvijas “Red Fox”.
Snaipera darbs latvietim sākas naktī. “Viņi šauj no ”Gradiem”, tankiem, bet mēs varam ierakties vai padzert tēju, mēs varam pagaidīt, un tad mēs varam apiet un nogalināt viņus no turienes,” viņš saka.
Viņa ierocis ļauj sasniegt ienaidnieku no liela attāluma. “Lielākā daļa no visiem bija 1 kilometrs 400 metri,” saka snaiperis.
Šis “Starptautiskā leģiona” bataljons cīnās vienā no bīstamākajiem rajoniem – Svatovas. Jau vairākas nedēļas pēc kārtas šeit norisinās smagas pozicionālās cīņas. Krievi cenšas ierobežot ukraiņu lēno virzību uz šosejas P66 Svatovo-Kremennaja, taču tajā pašā laikā izlūkdienesti liecina, ka tieši šeit Krievijas armija veido uzbrūkošu tanku dūri. Ukrainas izlūkdienesti fiksējuši lielu jaunāko Krievijas tanku T-90M “Proriv” koncentrāciju – līdz pat divdesmit vienībām vienā vietā un, iespējams, vairāk. “Vai es jūtu krievu priekšrocības? Nē. Viņiem ir priekšrocības artilērijas skaitā, bet, runājot par tuvcīņu, viņi vienmēr zaudē mums un ukraiņiem. Vai es redzu, ka viņi ir gatavi uzbrukumam? Kā jau parasts karavīrs, nē. Bet, ja skatās plašāk, viņi vienmēr plāno kaut ko stulbu,» stāsta zviedru leģionārs ”Engine”.
Šis bataljons piedalījās kaujās par Novoselovsku un kopā ar ukraiņiem devās tālāk pa stratēģisko šoseju P66. Diemžēl tika piedzīvoti zaudējumi. Leģionāri spēja uzspiest ienaidniekam nelielu uzbrukuma grupu taktiku un ātrus triecienus nelielā attālumā, kad ienaidnieks nevar izmantot artilēriju, jo trāpa savējiem – šī taktika bija veiksmīga. “Šī kara galvenais stāsts ir tāds, ka mēs, amerikāņi, domājām, ka krievi ir tik vareni, bet viņi izrādījās zemāk par kājlīsti. Mēs domājām, ka viņi ir daudz spēcīgāki. Bet, tiklīdz mēs tuvojamies, viņi bēg. Amerikāņu izlūkdati nepareizi aprēķināja krievus, un arī ukraiņus. Mēs domājām, ka ukraiņi ir vājāki, bet viņi izrādījās pārsteidzoši. Ukraiņu cīņas spēja ir daudz spēcīgāka, tā pārsniedza visas mūsu cerības,” pastāstīja ASV leģionārs ”Nova’.
Tieši ukraiņi motivēja šos dažādos cilvēkus aizstāvēt nepazīstamu valsti kaut kur Austrumeiropā no agresora. “Starptautiskais leģions” it kā ir parasta bruņoto spēku divīzija, spriežot pēc ieročiem, ekipējuma un pat algas. Taču atšķirībā no ukraiņu karavīra leģionārs var izstāties jebkurā brīdī, kas nozīmē, ka tos, kas paliek cīnīties, notur kaut kas vairāk par karavīra algu un daudz spēcīgāks par adrenalīna atkarību. “Red Fox” tuvākajā laikā plāno šeit apprecēties, un viņš nebūt nav vienīgais, kurš savu pēckara dzīvi vēlas saistīt ar Ukrainu. Tātad, varam teikt, ka leģionāri tagad tiešām aizstāv savējos.