Anglija būs pirmā valsts pasaulē, kas sāks vakcinēt cilvēkus pret seksuāli transmisīvo infekciju gonoreju.
Tā nebūs pieejama visiem. Galvenā uzmanība tiks pievērsta gejiem un biseksuāliem vīriešiem ar vairāku seksuālo partneru vēsturi vai seksuāli transmisīvām infekcijām.
Vakcīnas efektivitāte ir 30–40%, taču NHS England cer, ka tā mainīs strauji augošo inficēšanās gadījumu skaitu.
2023. gadā bija vairāk nekā 85 000 gadījumu, kas ir augstākais rādītājs kopš uzskaites sākuma 1918. gadā.
Gonorejai ne vienmēr ir simptomi, bet tie var ietvert sāpes, neparastus izdalījumus, dzimumorgānu iekaisumu un neauglību.
Cik cilvēku izvēlēsies vakcinēties, nav skaidrs.
Taču Londonas Imperiālās koledžas prognozes liecina, ka, ja pote izrādīsies populāra, tā varētu novērst 100 000 saslimšanas gadījumu un ietaupīt NHS gandrīz 8 miljonus mārciņu nākamās desmitgades laikā .
Seksuālās veselības aktīvists Makss BBC Newsbeat pastāstīja, ka viņš “100%” vakcinēsies pēc tam, kad gada laikā viņam divas reizes tika diagnosticēta gonoreja .
“Es domāju, ka tas ir lieliski, ka tas ir paziņots,” viņš saka, piebilstot: “Tas atvieglos spriedzi klīnikām, tā ir liela uzvara visos aspektos.”
Vakcinācija sāksies augustā un tiks piedāvāta, izmantojot seksuālās veselības dienestus.
Skotijas Sabiedrības veselības pārvalde paziņoja, ka tā strādā arī pie plāniem uzsākt savu programmu augsta riska personām.
Ziemeļīrijas Veselības departaments paziņoja, ka jautājums tiek izskatīts, un drīzumā gaidāms paziņojums.
Vai tā ir pietiekami efektīva?
Šī vakcīna nebija paredzēta gonorejai. Tā ir meningīta B vakcīna, ko pašlaik ievada zīdaiņiem.
Taču baktērijas, kas izraisa šīs abas slimības, ir tik cieši saistītas, ka MenB vakcīna, šķiet, samazina gonorejas gadījumu skaitu par aptuveni trešdaļu.
Seksuālās veselības klīnikās būs nepieciešama delikāta saruna, jo vakcīna neizslēgs gonorejas inficēšanās risku. Ar to parasti inficējas dzimumakta laikā bez prezervatīva.
Taču profesors Endrjū Polards, Apvienotās vakcinācijas un imunizācijas komitejas (JCVI) priekšsēdētājs, kas ieteica vakcīnu, sacīja, ka, neskatoties uz to, ka tās efektivitāte ir tikai 30%, tā ir “vērta” un kopumā varētu radīt “milzīgu ietekmi”.
Lēmums nav saistīts tikai ar rekordlielo saslimšanas gadījumu skaitu. Gonoreju kļūst arvien grūtāk ārstēt.
Vairums gadījumu tiek ārstēti ar vienu antibiotiku devu, taču baktērijai ir 80 gadu ilga vēsture, kas izraisa gonoreju, atkārtoti attīstot rezistenci pret mūsu antibiotikām.
Tas notiek arī ar pašreizējām ārstēšanas metodēm, un tāpēc daži ārsti ir noraizējušies, ka gonoreja kādu dienu varētu kļūt neārstējama
Dr. Amanda Doila no Anglijas Nacionālā veselības dienesta (NHS) sacīja: “Pirmās pasaules rutīnas vakcinācijas pret gonoreju uzsākšana ir milzīgs solis uz priekšu seksuālās veselības jomā un būs izšķiroša cilvēku aizsardzībā, palīdzot novērst infekcijas izplatīšanos un samazināt antibiotiku rezistento baktēriju celmu pieaugošo līmeni.”
Apvienotajā Karalistē gonoreja visvairāk skar cilvēkus vecumā no 16 līdz 25 gadiem, gejus un biseksuālus vīriešus, kā arī melnādainos un Karību jūras reģiona izcelsmes cilvēkus.
Vakcīna, kuras cena ir aptuveni 8 mārciņas par devu, ir cenas un vērtības attiecība, ja to galvenokārt piedāvā gejiem un biseksuāliem vīriešiem, nevis visiem pusaudžiem.
Tomēr ārstiem ir brīvība izmantot savu spriedumu un piedāvāt vakcīnu cilvēkiem, kuri izmanto seksuālās veselības pakalpojumus un kurus viņi uzskata par tikpat augsta riska cilvēkiem.
Vienlaikus cilvēkiem tiks piedāvātas vakcīnas pret mpox (agrāk zināmas kā pērtiķu bakas), HPV un hepatītu.
Britu Seksuālās veselības un HIV asociācijas prezidents profesors Mets Filipss sacīja: “Šīs ir lieliskas ziņas un nozīmīgs brīdis seksuālajai veselībai Anglijā.”
“Gonorejas diagnožu skaits ir visaugstākais kopš uzskaites sākuma, un tas varētu mums palīdzēt to mainīt.”
Nav zināms, cik ilgi saglabāsies vakcīnas sniegtā aizsardzība vai cik bieži varētu būt nepieciešamas revakcinācijas.
Lēmums tiek pieņemts gandrīz pusotru gadu pēc tam, kad Apvienotās Karalistes JCVI ieteica vakcinācijas programmu.
Seksuālās veselības aktīvisti kritizēja ilgo gaidīšanu, taču atzinīgi novērtēja šo lēmumu.
Keitija Klārka, Terrance Higgins Trust politikas un interešu aizstāvības vadītāja, to nosauca par “milzīgu uzvaru”.